test

Rahim (Endometrium) Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

21 Mart 2022

MSI – H (mikrosatellit kararsızlığı yüksek) veya dMMR (DNA uyumsuzluk onarım eksikliği) olan, daha önce uygulanan sistemik tedavi sonrasında hastalığı ilerleyen ve ameliyata, radyoterapiye uygun olmayan ileri evre rahim (endometrium) kanseri tedavisinde immünoterapi ajanı olan Pembrolizumab (Keytruda) tek ajan olarak FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafınca onaylandı. Bu onay KEYNOTE 158 çalışması sonucunda verildi.

7 Ağustos 2021

Daha önce tedavi almış, hastalığı ilerlemiş rahim (endometrium) kanseri tedavisinde immünoterapi ilacı olan Pembrolizumab’ın (Keytruda) akıllı ilaçlardan biri olan lenvatinib (Lenvima) ile birlikte kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca 21 Temmuz 2021’de onaylandı. Tümör dokusunda immünoterapiye duyarlılığı gösteren MSI-H veya dMMR saptanan, ameliyata veya radyoterapiye uygun olmayan, ilerlemiş evredeki rahim kanseri hastalarında pembrolizumab + lenvatinib kullanımı KEYNOTE 775 çalışmasında başarılı bulunmuştur. 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...