test

Vitamin Hapları Kullanalım mı?

Kanser tedavisi gören hastaların ve yakınlarının en çok sorduğu sorulardan biridir. Eczanelerde çeşit çeşit vitamin takviyeleri mevcut, peki bu vitaminleri kullanalım mı?

Kanser tedavisi gören hastaların beslenmesi elbette bizler için çok değerlidir. Sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı, bizim verdiğimiz tedavilerin yararını artırmaktadır.

Kanser hastalarının tedavi öncesinde ve tedavi esnasında belli periyotlarla da beslenme takibinin yapılması gerekmektedir.

Hastaların değerlendirilmesinde kanda baktığımız değerlerden biri de vitamin düzeyleridir. Özellikle folik asit, B12 vitamini, D vitamini düzeylerine bakarız, eğer eksiklik varsa bunu dışardan alması için takviyeler veririz.

Kanser hastalarının rutin vitamin hapları alması gerekmemektedir. Eczanelerde satılan multivitamin olarak geçen ürünlerin bizim hastalarımıza bir katkısı bulunmamaktadır. Eksik olan bir vitamin düzeyi varsa sadece onu dışardan vermek en doğru yöntemdir.

Multivitamin haplarının içerisinde yer alan vitaminlerin etkinliği, biyoyararlanımı doğal yoldan alınan vitaminlere göre düşüktür. Bu sebeple vitamin kaynağı olarak hapları değil taze meyve – sebze tüketimini önermekteyiz.

Bir diğer önemli nokta da multivitamin içerisinde yer alan bazı vitamin ve antioksidan maddelerin uzun süre kullanımı sonucunda kanser gelişimini artırdığı gözlenmiştir.

Vitaminleri hap olarak değil, doğadaki besinlerden almanızı tavsiye ederim. Eğer hastanın beslenmesinde azalma varsa bunu doktorunuzla paylaşmalısınız, ek takviyeler konusunda size bilgi verecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Doç.Dr.Erdinç Nayır

VM Medicalpark Mersin Hastanesi

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...