Antibakteriyel Sabun Kullanmayın!!! Peki Neden?

Günümüzde özellikle anneler için sihirli kelime, Antibakteriyel…

Aman çocuğum hasta olmasın diye özellikle antibakteriyel sabunların kullanımı gerçekten doğru bir yaklaşım mı?

Kesinlikle Hayır!

Size kesinlikle şunu söyleyebilirim ki, antibakteriyel sabunları kullanmayın! Peki neden?

Marketlerden sıkça alınan antibakteriyel sabunların içeriğinde triklosan maddesi bulunmaktadır.

Peki nedir bu triklosan?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, ağız gargaraları,  tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir.

Bazı çalışmalarda triklosan içeren antibakteriyel sabunların, normal sabunlara göre bakteri azalmasını daha iyi sağladığı gösterilmiş olsa da birçok çalışma bu bilginin yanlış olduğunu ortaya koymaktadır. FDA ve birçok sağlık kuruluşlarına göre mikropları azaltma açısından antibakteriyel sabunların normal sabunlardan bir farkı yoktur. Bu konuda bir fark yok ama triklosan insan sağlığını kötü yönde etkilemektedir.

Diş macunların içeriğinde triklosan bulunabilir, sadece diş etlerinizin iltihaplanmasını önler.

Birçok ürünün içeriğinde bulunan triklosan insan sağlığını nasıl etkiliyor:

  • Meme kanseri gelişimini tetiklemektedir. Meme kanseri hücre kültürlerinde östrojen benzeri etki göstererek meme kanseri hücrelerinin çoğalmasına sebep olmuştur.
  • Vücutta birçok hormon dengesini bozmakta, özellikle tiroid hormonları metabolizması üzerine olumsuz etkiler göstermektedir. Tiroid hormon düzeylerini azalttığı, etkisini engellediğine dair yayınlar mevcuttur.
  • Antibiyotiklere direnç gelişiminde etkin olduğu görülmüştür. Bu ne demektir, bir enfeksiyon geçirdiğinizde size verilen antibiyotiklerin bir işe yaramamasıdır, sonuç olarak iyileşmeniz gecikmektedir.
  • Sperm miktarında azalmaya ve kadınlarda görülen endometriozis tablosuna neden olduğuna dair çalışmalar mevcuttur
  • İmmün sistem üzerine zararlı etkileri vardır. 2010 yılında yapılan bir çalışmada triklosan ile temasları fazla olan çocuklarda daha fazla alerjik hastalıkların görüldüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca bazı yayınlar gıda alerjisi ile de ilişkisi olduğunu belirtmektedir.

Triklosan maddesinin sadece bazı yan etkilerinden size bahsettim, bu konuda çalışmalar çok fazladır.

Trikolsan maddesinin tek olumlu yönü diş macunları içeriğinde yer alıp diş eti iltihabını (gingivit) önlemesidir. Bu olumlu etkisi dışında insan sağlığına zararlı ve çevreyi kirleten bir maddedir.

Başta FDA olmak üzere, uluslar arası birçok sağlık örgütü, kuruluşu, triklosan içeren sabunların normal sabunlardan üstün olmadıklarını söylemektelerdir.

Sakın reklamlara aldanmayın. Özellikle hijyene düşkün insanların, annelerin hassas tarafından vuran antibakteriyel sabun, jel reklamlarına kesinlikle inanmayın.

Türkiye’de tanınan 2-3 adet antibakteriyel sıvı sabun marketlerde boy göstermektedir. Bu sıvı sabunlarının internet sitelerine baktığımda Sağlık Bakanlığı onaylı olduğunu ifade etmekteler. Markette ürünün ambalajına baktığımda böyle bir onay ifadesi yer almadığı dikkatimi çekti. Eğer bu ürünlere gerçekten Sağlık Bakanlığı onay vermişse, bu onayı tekrardan ciddi bir şekilde gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.

Son sözüm, sağlığınızı düşünüyorsanız TRİKLOSAN içeren ürünlerden, sabunlardan, temizlik jellerinden uzak durun, bu maddeyi içermeyen ürünleri kullanın. Sağlık Bakanlığı’ndan bu konuda ciddi adım atmasını diliyorum.

Sevgiler, saygılar

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

 

Paylaşınız…

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...