test

100 Bin Kadından 18’i Tiroid Kanseri

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Faik Erdoğan, Türkiye’de 100 bin kadından 18’inde tiroid kanseri görülmeye başlandığını bildirdi.

Prof. Dr. Erdoğan, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de tiroid bezi içinde saptanan ve “nodül” olarak adlandırılan kitlelerin görülme sıklığının arttığını söyledi.

Bu nodüllerin kadınlarda erkeklere oranla 3-4 kat fazla görülmeye başladığına dikkati çeken Erdoğan, “Yaşla birlikte nodül sıklıkları artıyor. 50 yaşın üzerindeki kadınlarda yüzde 30-40 oranında nodüle rastlanabiliyor” dedi.

Erdoğan, Dünya Tiroid Günü ve Tiroid Haftası etkinlikleri kapsamında ana temanın “artan tiroid kanserleri” olduğunu dile getirdi.

Hafta boyunca yapılacak çeşitli etkinliklerde, tiroid kanserlerine karşı farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını anlatan Erdoğan, “Tiroid kanseri özellikle kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü. Türkiye’de 100 bin kadının 18’inde tiroid kanseri görülmeye başladı. Erkeklerde de görülme oranı 100 binde 4. Bu rakam gün geçtikçe sadece ülkemizde değil bütün dünyada artıyor, bunun nedeni de bilinmiyor” diye konuştu.

Kanserle mücadelede erken tanının önemini dile getiren Erdoğan, “Erken tanı tedaviyle bu hastaların yüzde 95’ini tedavi edebiliyoruz. Onun için iyi huylu bir kanser vaktinde tedavi ve tanı yapıldığında kötü bir sonucu yok, yaptığımız toplantılarda da bunu vurgulayacağız” değerlendirmesinde bulundu (TRT haber)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...