4. Sınıfta TUS Hazırlığı

Böyle bir başlık görünce hemen insanın aklına 4.sınıfta TUS’a hazırlanmak gerekiyor mu şeklinde düşünebilirsiniz. Direk söyleyeyim, hayır. Bu dönemde ciddi bir şekilde TUS’a hazırlanmayı önermemekteyim

Bu dönem sizin tıp fakültesinde hastane ile tanıştığınız bir dönemdir. Bu dönemde sizin için en önemli olay hastalarla ilişkilerinizdir. (Hastalardan alacağınız anamnezler, yapacağınız fizik muayene) Aldığının klinik bilimler bilgileriyle hastaları değerlendirmeniz ve hastalarla iyi bir iletişim kurmanız bu sınıfta en önemli olaydır. Ömrünüz boyunca geçireceğiniz, çalışacağınız ortamın havasını solumaya başladığınız bu dönemde TUS’a zaman ayırmanın erken olacağını düşünüyorum.

TUS sizin mesleki kariyerinizde bir yoldur. Daha mesleğiniz için yapmanız gerekenlerin başındayken  TUS’a odaklanmanın mesleki başarıdan uzaklaştırdığını düşünmekteyim.

Bu dönemde alacağınız branşlar, ilerde kullanacağınız en önemli tıbbın temeli sayılabilecek klinik bilimlerdir. Bu klinik bilimleri yerinde iyi öğreneceksiniz ki, ilerde TUS’a hazırlandığınızda konuları daha net anlayabileceksiniz. Özellikle 4.sınıfta fakültede alacağınız teorik ve pratik klinik bilimler derslerini iyi bir şekilde öğrendiğinizde, anladığınızda ilerde TUS hazırlığında işinizin ne kadar kolaylaşacağını da göreceksiniz.

Bazen 4.sınıfta arkadaşlar, üst sınıfların TUS stresini hissediyorlar ve bu dönemde strese girmeye, çalışmaya başlıyorlar. Birçok arkadaşta bu tarzda sorular sormakta. TUS çalışmaya başlayayım mı?

TUS’ u kazanmada en önemli başlangıç adımı, TUS’un nasıl bir sınav olduğunu, nasıl ve ne şekilde soruların geldiğini anlamadır.

Bu dönemde, yapmanız gereken üst sınıftaki arkadaşlarınız, meslektaşlarınız neler yapıyorlar. TUS’a nasıl hazırlanıyorlar, bunları gözlemleyin. İlerde neler yapacağınızı gözlemleme sonrasında kaba bir taslak olarak düşünün.

Zaman buldukça aldığınız stajları geçtikten sonra ‘geçtiğim bu staj ile alakalı TUS da nasıl sorular çıkmış’ diyerek eski TUS sorularına bakmanızı tavsiye ederim. Bu bahsettiğim yoğun bir tempoda çalışmak değildir. Örneğin dahiliye stajını geçtiniz. Kadın doğum stajına başladınız. Uzun bir stajın ilk 1-2 haftasında dahiliye ile alakalı TUS sorularına göz atabilirsiniz. Soruları doğru veya yanlış çözmeniz önemli değildir. Önemli olan soruların nerden, nasıl şekilde geldiğini, soru tarzlarının nasıl olduğunu, şıklardaki çeldirici noktaların nasıl yerleştirildiğine dikkat etmenizdir.

TUS kazanmak için belli bir temel lazımdır. Bu temeli oluşturmada en önemli adım, yukarda bahsettiğim gibi çıkmış soruların analizinin yapılması, gözden geçirilmesidir.  Bu uygulama hem sizin 4.sınıftaki derslerinizi, çalışmalarınızı ve pratiğinizi engellemez, hem de ilerde yapacağınız TUS hazırlık çalışmalarında avantaj sağlar.

Bazı arkadaşlar, şunu sormaktadır. ‘4.sınıfın yazında çalışmaya başlayalım mı? ‘ Benim her zaman önerim şudur: Önce TATİL.  Arkadaşlar tıp yaşamınızda en uzun ve son tatiliniz diyebilirim, 5.sınıfın yazı internlüğe, 6.sınıfın yazı bitirmeye ve TUS hazırlığına gideceğinden, ilerde mesleki yaşamınızda da öğrencilik yaşamınızdaki kadar uzun yaz tatilleri olmayacağından 4.sınıfın yazında güzel bir tatil yapın. İstediğiniz tatili yaptınız, eğer zamanınız artarsa sadece temel bilimlerin TUS sorularına yukarda bahsettiğim şekilde bakmanızı öneririm.

Konuyu özetleyecek olursam;

  • 4. Sınıfta önemli olan hastanede alacağınız stajlardır. Önceliğiniz TUS olmamalıdır.
  • Bu dönemde alacağınız teorik bilgiler ve pratik uygulamalar, hem mesleki yaşamınızda, hem de TUS da önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple öncelikle bu teorik bilgilere ve pratik uygulamalara odaklanmanız gerekmektedir.
  • TUS için yapılacak tek uygulama aldığınız stajların çıkmış TUS sorularına bakmanızdır.

Sevgi ve saygılarımla

Doç.Dr.Erdinç Nayır

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...