asd

Akciğer Kanseri Riskiniz Ne Kadar?

Bilim insanları, akciğer kanserine yakalanma riski taşıyan kişilerin ağız ve burunlarından alınan hücre örneklerinin kızılötesi ışınlara sağlıklı insanlardan alınan örneklerden daha farklı tepki gösterdiğini keşfetti. Hürriyet’ten Birce Bora’nın haberine göre uzmanlar, keşif sayesinde geliştirilen basit ve ucuz testin gelecekte binlerce hayat kurtaracağını umduklarını söyledi.

Testi yarısına akciğer kanseri teşhisi konulmuş 76 sigara tiryakisi üzerinde deneyen bilim insanları, hangi deneklerin kanser olduğunu % 80 doğruluk payı ile tespit etmeyi başardıklarını açıkladı.

Testin doktor muayenelerinde hatta eczanelerde kolaylıkla uygulanabileceğini ve hastalara hiç bir rahatsızlık vermeyeceğini belirten araştırmacılar, bu test sayesinde birçok akciğer kanseri vakasına hiç olmadığı kadar erken teşhis konulabileceğini söyledi.

Uzmanlar bu testin henüz sağlıklı olmasına rağmen yüksek oranda akciğer kanseri riski taşıyan kişilerin de uyarılıp önleyici tedavilere yönlendirilmesini mümkün kılacağını belirtti.

Araştırma ile ilgili detaylar British Thoracic Society’nin Londra’daki kongresinde açıklandı.

Testlerin ne zaman kullanıma gireceği ile ilgili bir tahminde bulunulmadı. (ntvmsnbc)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...