Antiöstrojen ilaçlar akciğer kanserinde kullanılabilir mi?

CENEVRE – Journal of the American Cancer Society’de yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, meme kanserinin tedavisinde kullanılan antiöstrojen tamoksifen, akciğer kanserine bağlı ölüm riskini azaltıyor. Çalışma, akciğer kanserinde hormonların etkisi olduğu ve hastalığın prognozunda östrojen düzeylerinin önemli bir rol oynadığı varsayımını destekliyor. Araştırmacılar, kadınların %40’ında akciğer kanseri geliştiğini saptadı.

Daha önce yapılan bir başka çalışmada da, menopozal hormon tedavisinin kadınlarda akciğer kanserine bağlı ölüm riskini artırdığı ortaya konmuştu. Cenevre Kanser Kayıt Çalışması’nın araştırmacısı Dr. Christine Bouchardy, bu varsayım doğruysa, antiöstrojen ilaçların ters bir etki yapması gerektiğini düşünerek yola çıktı. Çalışmada antiöstrojen tedavisi verilen ve verilmeyen meme kanseri hastalarında akciğer kanseri insidansı ve mortalitesi karşılaştırıldı. Çalışmaya Cenevre Kanser Kayıt Çalışması’nda 1980-2003 yılları arasında meme kanseri tanısı konmuş 6655 kadın dahil edildi. Hastaların %46’sına (3066) antiöstrojen tedavi verilmişti. Kadınların tümü Aralık 2007’ye kadar akciğer kanserine bağlı ölüm riski nedeniyle takip edildi.

Araştırmacılar, kadınların %40’ında akciğer kanseri geliştiğini saptadı. Akciğer kanseri insidansı, antiöstrojen tedavi verilen ve verilmeyen hastalar arasında anlamlı düzeyde farklı değildi. Ancak antiöstrojen tedavi verilen hastaların daha azında, beklenenin aksine, akciğer kanserine bağlı ölüm olayı görüldü. Bu grupta akciğer kanserine bağlı ölüm olayı, antiöstrojen tedavi verilmeyen hastalara kıyasla %87 daha azdı.

Dr. Bouchardy, çalışma sonuçlarının akciğer kanserinde hormonların etkisi olduğu ve hastalığın prognozunda östrojen düzeylerinin önemli bir rol oynadığı varsayımını desteklediğini ve bu sonuçları doğrulamak ve antiöstrojen tedavinin akciğer kanseri sonuçlarını iyileştirdiğini ortaya koymak için, prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

KAYNAK: Lung cancer mortality risk among breast cancer patients treated with anti-estrogens. Christine Bouchardy, Simone Benhamou, Robin Schaffar, M. Verkooijen, Gerald Fioretta, H. Schubert, Vincent Hung, Jean Soria, Georges Vlastos, Elisabetta Rapiti. Cancer, 2011; DOI: 10.1002/cncr.256 (medikalakademi)

http://www.medikalakademi.com.tr/

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...