test

Aspirin Kullanımı, Kanseri Önler mi?

Queen Mary Üniversitesi’nde görevli bilimadamları tarafından yapılan ve sonuçları “Annals of Oncology” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, aspirin kullanımının faydaları ve zararlarının araştırıldığı yaklaşık 200 çalışmanın incelendiği belirtildi.

Hergün alınan aspirinin, sigarayı bırakmak ve obeziteyi azaltmaktan sonra kanserle mücadelede en önemli etken olabileceğini belirten bilimadamları, İngiltere’de 50 yaş üzerinde herkesin, 10 yıl süresince hergün aspirin alması durumunda, gelecek 20 yılda 122 bin ölümün önlenebileceğini öngördü.

Bilimadamları, iç kanamaya yol açabilen aspirinin, mutlaka doktora danışılarak kullanılması uyarısında da bulundu.

Araştırmada, hergün aspirin kullanımının, kolon, mide ve özefagus kanserlerden ölüm vakalarını, yaklaşık yüzde 30 ila 40 oranında azalttığı gözlendi.

Bilimadamları, ilacın, meme, prostat ve akciğer kanserlerinden ölüm oranını azalttığı konusunda ise daha zayıf ve değişken bulguların elde edildiğini açıkladı.

Araştırma, kişilerin aspirinden fayda sağlamak için en az 5 yıl boyunca ilacı kullanması gerektiğini ortaya koyarken, araştırma ekibinin lideri Profesör Jack Cuzick, 50 yaş ve üzerinde sağlıklı herkesin, 10 yıl boyunca her gün düşük dozda (75 mg) aspirin alması tavsiyesinde bulundu.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...