Astım Hastası Olanlar Dikkat

Pek çok astım hastasının en merak ettiği sorulardan biri de spor yapıp yapamayacaklarıdır. Uzmanlara göre bu sorunun yanıtı ‘yapılabilir’ şeklinde olsa da birtakım koşulları var. Çünkü astımlıların spor yapması için çevresel faktörler çok önemli. Özellikle toz, kirli hava, polenler, egzoz gazı, tahriş edici maddelere bağlı ağır kokular, kuru ve soğuk havalar astım hastalarının şikayetlerini arttırabilir.

Özel Avrupa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Faysal Baysal, astım hastalarının spor yapmadan önce ortamı çok iyi seçmeleri gerektiğini söyledi. Baysal, “Aşırı soğuk ve kuru havada, egzoz gazının bol olduğu bir ortamda yapılan sporlarda şikayetler artabilir. Bunun yanı sıra tabanı halı ile kaplı, nemli ve havasız ortamlarda spor yapılması çok sağlıklı değildir.” dedi.

Özellikle ev tozu alerjisi olan kişilerin bu ortamlarda alerjik şikayetlerinin şiddetlenebileceğini vurgulayan Dr. Mustafa Faysal Baysal, “ Yine polen alerjisi olan kişilerin polen sezonunda polenin yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havada spor yapmamaları önerilir.” diye konuştu. “Astımlı kişilerin hangi spor dalını seçeceklerine de dikkat etmeleri gerekir” diyen Baysal sözlerini şöyle tamamladı: “Bu hastalarımıza yüksek tempoda ve soğuk havada yapılan kayak, koşu, buz pateni, dağcılık gibi sporlar önerilir. Yüzme nemli ve ılık ortamda yapılırsa nefes almayı kolaylaştırıp, solunum kaslarının güçlenmesine yol açtığından özellikle önerilir. Astım hastası olan kişiler spor yapmadan önce muhakkak hafif egzersizlerle ısınma hareketlerinden sonra spora başlamalıdır.”  (Kaynak: Hürriyet )

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...