test

Beyin Kanamasını Tarayan Kask

Yeni geliştirilen bir başlıkla, hastanın beyin kanaması geçirip geçirmediği sorusuna hızla yanıt verebileceği düşünülüyor.

Başlığı tasarlayan araştırmacılar, artık beyin kanaması geçirdiğinden şüphelenilen hastalara daha hızlı tanı konabileceğini umuyorlar.  Hedef, hastaya en kısa sürede müdahale ederek, beynin daha fazla zarar görmesini engellemek. Başlık, aynı zamanda beyinde kanama mı, pıhtı mı olduğunu da belirleyebiliyor. Böylece doktorlar tanıya göre müdahale ediyor.

kask
Buluşun sahibi İsveçli araştırmacılar, başlığı 45 hastada denemişler ve başarılı olmuşlar. Şimdiki planları ise, başlığın ambulanslara dağıtılarak, acil durumlarda kullanılabilmesi. Halihazırdaki teknolojiyle de beyin kanaması tanısı konabiliyor.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Sahlgrenska Akademi ve Sahlgrenska Tıp Fakültesi Hastanesi’nden araştırcıların biraraya gelerek tasarladığı bu başlık, mikro dalgalarla beyini tarıyor.

Mikrodalga fırınlar ve cep telefonlarıyla aynı dalgaları yayan bu kask, beyinde ne olduğuna dair bir şema çıkartabiliyor. Daha önce yapılan testler, bu başlığın kanama ve pıhtı arasındaki farkı ortaya koyabildiğini gösteriyor.  Ancak test sonuçlarının yüzde yüz doğru çıkmadığı da belirtiliyor.  (Kaynak: BBC)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...