Beyin Tümörü Parasızlık Nedeniyle Araştırılamıyor

30 Eylül’de Londra Bilim Medyası Merkezi’nde uzmanların katılımıyla düzenlenen bir toplantıda, beyin tümörü araştırmalarına yeteri kadar fon ayrılmadığı ortaya kondu

İstatistiklere göre, çocuklar ve 40 yaşın altındaki erişkin hastalarda kansere bağlı ölümlerde beyin tümörleri başı çekiyor. Beyin tümörleri sanılanın aksine o kadar da nadir değiller; İngiltere’de her yıl 3500 ölüm beyin tümörleri nedeniyle gerçekleşiyor ve her ölüm vakasının ortalama 20 yaşam yılı kaybı var.

Portsmouth Üniversitesi’nden Geoff Pilkington, beyin kanserlerini araştırmak için bir nörobilimci veya bir onkoloğun çalışması gerektiğini ve bu uzmanların sayılarının çok az olduğuna dikkat çekiyor. Pilkington, beyin tümörleri ile ilgili klinik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu, ancak kar marjı düşük bulunduğu için ilaç firmalarının bu çalışmalara sıcak bakmadığını söylüyor.

Londra İmparatorluk Koleji’nden Matt Williams ise ameliyat ile beyin dokusu alınması suretiyle yapılan çalışmalara çok az kaynak ayrıldığını belirtiyor.

İngiltere Ulusal Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün verilerine göre, İngiltere’de 2002-2012 yılları arasında kanser araştırmalarına dört milyar 500 milyon İngiliz Pound’u harcanırken, bunun yalnızca 35 milyon Pound’u beyin tümörü araştırmaları için kullanıldı. (ilerihaber)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...