test

Çevre kirliliğinde Türkiye 14. sırada

Çin’in 656 bin 300 kişi ile ilk sırada yer aldığı çevre kirliliğine bağlı ölümlerde Türkiye 14’üncü sırada yer alıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Beşer, uzun yaşamın sırrının temiz çevre de saklı olduğunu belirtti. Tüm dünyada yaşanan çevre kirliliğine işaret eden Beşer, çevre kirliliğinin her geçen gün insan sağlığını daha da olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre hava kirliliğine bağlı ölümlerin sayının en fazla olduğu ülkelerin sırası ile 656 bin 300 kişi ile Çin, 527 bin 700 kişi ile Hindistan ve 99 bin 400 kişi ile Pakistan olduğunu işaret eden Beşer, Türkiye’nin 21 bin 300 ölümle 14. sırada olduğuna dikkat çekti.

Çevreyi çocuklara benzeten Beşer, her ikisinin de çok hassas ve insanlığın geleceği olduğunun altını çizerek, “Her ikisinden de vereceğimiz ödün geri dönüşü olmayan yaralar açarak geleceğimizi tehlikeye sokacaktır.

Çevre konusunda kişiler, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, medya, yerel ve merkezi yönetimler daha fazla sorumluluk almalıdır” dedi.

Çevre ve hava kirliliğinin nedenlerine de değinen Beşer, “Hava kirliliği nedenleri; aşırı nüfus artışı, hatalı sanayileşme-kentleşme, aşırı tüketim, fosil yakıt tüketimi, aşırı araç trafiği, bölgenin topografik ve coğrafi özellikleridir.

Hava Kirliliği, solunum sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, genetik hastalıklar ve intrauterin zeka geriliği gibi neden olmaktadır. Hava kirliliği özellikle çocuk, yaşlı ve gebelerde önemli olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Günümüzde egzoz kaynaklı hava kirliliği çok önemli boyutlara ulaşmıştır.

Bir taşıt insanın günlük gereksinimi olan 15 metreküp havayı 10 dakikada kirletmektedir. İnsanlardaki kanserin yüzde 2-5’i endüstriyel etkilenime bağlıdır. Bu etkilenimler en fazla akciğer kanserine neden olmaktadır. Çeşitli önlemlerle endüstriyel etkilenimden tama yakın korunmak mümkündür. Bu yönde Dünya Çalışma Örgütü (ILO) önerilerine devletler uymalıdır” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...