Diyet Kola İçmeye Devam Edecek misiniz? Bir okuyun…

 

Diyet kelimesi ne kadar cezbedici değil mi? Özellikle kilo aldığını düşünen, formunu korumayı düşünen kişiler için…

Peki diyet içecekler sağlığımız için uygun mu? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu?

Aspartam, uzun zamanlardır tartışma konusu olmuştur. Bağımsız araştırmalar aspartam tüketimi ile ilgili tehlikeleri ortaya koymaktadır, fakat sanayi tarafından finanse edilen araştırmalar ise hiçbir tehlikeyi ortaya çıkarmamıştır.

60.000 kadını kapsayan yeni bir çalışma bize şunu söylemektedir:

Günde iki ya da daha fazla aspartam içeren diyet içecek tüketimi kalple ilgili hastalıkları %50 oranında artırmaktadır. Daha önceki çalışmalarda aspartamın böbrek yetmezliği, beyin ve nörolojik hasara neden olduğu, lösemi (kan kanseri) ve lenfoma (lenf kanseri) görülme oranlarını artırdığı ortaya konmuştu.

Iowa üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada, hiç ya da çok nadir aspartam içeren diyet içecekler tüketen bayanlarla, günde 2 ya da daha fazla diyet içecek tüketen bayanlar karşılaştırıldı. Günde 2 veya daha fazla diyet içecek tüketen bayanlarda kalp ve kan damarlarına ait hastalıkların (kalp krizi, inme) görülme oranı içmeyenlere göre %30’dan daha fazla bulunmuştur ve %50’sinde ölüm nedeni kalp hastalıklarına bağlı olduğu tespit edilmiştir. Dr. Ankur Vyas, bu çalışmada aspartam içeren diyet içeceklerin metabolik sendrom ile ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Günde 2 veya daha fazla diyet içeceği içen, özellikle sigara kullanan kadınlarda şeker hastalığı, hipertansiyon, artmış vücut kitle indeksi görülme oranlarının daha fazla olduğu bulunmuştur.

Purdue Üniversitesi’nden Susie Swithers, bu içeceklerin sadece kalple ilgili problemleri artırmakla kalmayıp gerçek şekere olan metabolik tepkiyi de bozmakta olduğunu açıkladı.

Ayrıca şunu belirtmeliyim ki, hem kamu davalarının açılması hem de beyin tümörleriyle ilişkisi saptanan aspartam, FDA tarafından 2 kez yasaklanmıştır.

En başta şunu sormak lazım: Neden aspartam içeren içecekleri içiyoruz?

Çoğumuz diyet yaparak kilo kaybetmek veya kilomuzu korumak istiyoruz. Bilindiğinin aksine diyet içecekleri kilo artışına sebep olmaktadır. Bunu gösteren iki çalışmada da yapay tatlandırıcıların tüketilmesinden sonra açlığın arttığı bulunmuştur.

Bütün bunlar aspartam kullanan endüstri tarafından bilinir, ama açıklanamaz. Aspartam içeren diyet içecekleri üreten şirketlerin kontrolünde yapılan çalışmalarda aspartamın hep güvenilir olduğu söylenmektedir, ama bağımsız kuruluşların yaptığı çalışmalar ise insan sağlığına zararını göstermektedir.

Peki sonuç:

  • Aspartam içeren diyet içecek üreten firmalar, sizlere tanıtımlarda tatlandırıcıların güvenilir olduklarını söylerler, ama gerçek bu değildir.
  • Aspartam tüketimi kalp hastalıkları gelişme riski artırmaktadır.
  • Kilo vermeyi amaçlarken uzun vadede kilo almaya sebep olabilir, vücudun şekere olan yanıtını bozabilir.
  • Diyet içecekler sağlığa zararlıdır!

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter adresi: https://twitter.com/Dr_Erdinc

Kaynaklar:

1. http://now.uiowa.edu/2014/03/ui-study-finds-diet-drinks-associated-heart-trouble-older-women

2. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=177586

3. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0031938488902077

4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2359769

5. http://www.globalresearch.ca/aspartames-name-changed-to-amino-sweet-a-toxin-by-another-name-is-still-a-toxin/5377394

Hazırlayan: Yelda Nayır / Erdinç Nayır

PAYLAŞINIZ….

 

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...