test

Doktor Olmaktan Utanıyorum !!! Mutlaka Okuyun…

Dr.Mehmet Yücel’in yazısı…

DOKTOR OLMAKTAN UTANIYORUM
(Doktor olmak isteyen arkadaşlara gelsin bu yazım…)

Herkesin gözünde gözde meslektir doktorluk. Ooo doktor bey… gibi lafları duymaya bolca duyduğumuz bir meslektir, tabi doktor olmayanların gözünde böyle.

Ben Tarsus Devlet Hastanesinde acil servisinde çalışan pratisyen hekimim. Mesleğimde üçüncü yılımın içindeyim. Doktor olmayı tercih etmemin nedeni babamın gözümün önünde doktor ilgisizliğinden 10 yaşında kaybetmemden dolayıdır. O gün doktor olmak istedim. O gün çocuklar benim yaşadığım durumu yaşamasın diye istedim ve onca zaman yaşanmayan bir çocukluk, arkadaşları gezer iken yazın sıcağında oturup saatlerce ders çalısmak, bayramlarda bile evden çıkamamak, üniversite döneminde ise uykusuz girilen sınavlar ve bir ton emek, her şey ne için?

Tus sınavında iyi bir puan alıp ortopedi ihtisası yapar iken kıdemli asistan olup istifa edip acil servise babamı kaybettiğim acil servise dönecek kadar meslegimi seviyordum. Tekrar uzmanlık sınavında iyi bir puan alıp , herkesin sevmediği acili çok sevdiğim için bir yeri yazmayıp memleketimde görev yapacak kadar acili seviyorDUM. Üç senede hangi meslek grubunu bu kadar soğuturlar?
3 senede neler mi yaşadım kısaca bahsedim.

  • Acile girip girer girmez doktor yok mu diye bagırıp o an çalısan hekim arkadaşımla kavga eden bunun üzerine ortamı sakinleştirmek için girdiğim yerde beyfendinin hastasını muayene edip ilgilenip, beyefendinin bir o kadar teşekkür etmesi, hastaneden çıkarkan hastanenin önünde beklerken görüp onu taksiye para vermesin diye 30 km uzaklıktaki evine bırakıp eşiyle beraber 3 gün sonrasında bir şikayet dilekçesi… Şikayet dilekçesinde ee bizim doktor ismi farklı bizle ilgilenen doktor farklı şikayetçiyim  efendim zarar uğradım….

 

  • Baska bir hasta gelir bıçaklandığını söyler, rapora ihtiyacım var der, beni bıcakladılar iş bulmam lazım ondan bana rapor verin diyim yardımcı olmak amaçlı yarasının türüne göre uygun süre istirahat yazdığın insanın acilden sana teşekkur ederek çıkması ,sonrasında tatilde iken bir telefon görevi kötüye kullanma ile açılmış soruşturma. Beyefendi ”doktor bana iş kazasıydı, ben rapor istemiyordum ,bana gereksiz yere rapor verdi, ben zarara uğradım şikayetçiyim”

 

  • Yaslı amca acile gelir, ilaç yazarsın ilaç alacak param yok der, amcaya bir miktar maddi yardım edersin amca ilaclarını eczaneden al hangi eczaneyse doktor mehmet bey odeyecek de elemanı gelsin parasını verecem dersin, amcanın oğlu doktor hasta yönlendiriyor diye şikayet.

 

ve bunun gibi bir sürü olay daha.
bir de şu vardır.

Doktorsun ya, esnaf doktor olunca bir de o esnaf senin zamanında yardımın dokunmus bir hastan olursa herkese 10 tl ise sana 20 tl fiyat cıkarır.
Dediğim gibi anlat anlat bitmez.

Son günlerde yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim. Zoruma çok giden bir olaydan.
Bir hasta geldi bana, hasta baş dönmesi şikayeti ile basvurdu. Hastayı muayene edip bütün kan tahlillerini aldırıp, beyin tomografisi ve beyin difüzyon MR çektirip ilgili branşa konsultasyonu yapıp 5 saat müşade altında hastanede takip ettiğim ,konsultasyon notunda konversiyon (psikiyatrik bir rahatsızlık olup, olduğu durumu abartma olarak kabaca tabir edebilirim) tanısı konulan bir hastamı çekilen tomografi ve MR sonuçlarına göre sonuçlar normaldir bu arada, nöroloji doktorumuzun notuna istinaden psikiyatri polk kontrolu önermesine dayanarak hastayı taburcu ettim. Aynı hasta gece 11 sularında tekrar başvurmus olup hastaneye detaylı muayenesi tekrar yapılarak kan tahlilleri kalp elektrosu tekrardan beyin tomografisi ve beyin difuzyon MR çektirilip raporlanan film sonuçlarının tekrardan herhangi bir durum saptanmaması üzerine hasta psikiyatri bölümüne yatırdım. Hastanın müşade altında tuttuğum 5 saat boyunca 5 defa yanına gidip tekrar tekrar muayenesini yaptım, hastayla özel olarak hasta yakınlarını uzaklastırarak konuştum, hasta beyanında bir takım ailesel sorunları yaşadığını beyan etti. Bu durumda bile göz ardı etmeyip nörolojik acıdan bir sorun olmasın diye ilgili bransa danıştım.

Ama bugün haberlerde bile gördüğüm, hastama ağrı kesici yapıp gönderdiler diyen bu kişinin eşine sunu soruyorum. Beş saat boyunca hastanede sizi kim takip etti?

Hastanızla ilgilenilmedi diye ifadeler verirken o gün hastanızın üstune kırmızı tisort mavi blue jean ve terlik ve kirli sakallı mevcuttu. Arka müşade tarafında hangi yatakta yattıgınız bilecek kadar , kaç kişinin hastanızın yanında bilecek kadar biliyorsam hangi hakla hastamla ilgilenmedi diyebiliyorsunuz. Hastanızın durumundan 2 ay sonra neden bu tur davranışlara girdiniz ve neden olayları maddi açıdan gündeme getiriyorsunuz, neden yanlış beyanlarda bulunuyorsunuz? Hastama diazem ve novalgine yapıldı denilliyor, hastanıza yapılan tedavi su an tutanaklarla tespittir. Bu ilaçlar yapıldı mı?

Ben Dr. Mehmet Yücel olarak kendime güveniyorum ve içimdeki niyetimi, kalbimin temizliğine inanıyorum. Elbet bir hukuk süreci olacaktır, hukuk sürecinin sonucu ne olur bilemiyorum lakin ben kendim bu şekilde insanlar hakkında bilip bilmeden bu tür davranışlara giren kişiler hakkında gereken manevi tazminat davasını acacagım.

Doktor olmaktan utansam da ,insanları seviyorum ve büyük bir özveri ile mesleğimi de sergilemeye devam edeceğim.

Dr.Mehmet Yücel

(Bu yazının hakları www.erdincnayir.com’a aittir, izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...