Doktora Yönelik Şiddet Son Bulmalı…

Bir meslektaşımın, sağlık alanında şiddetle alakalı yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum, yazdıklarına aynen katılıyorum…

Doktora Yönelik Şiddet Son Bulmalı…

Son yılların en kötü alışkanlıklarından biri hiç kuşkusuz hastanelerde doktorlara uygulanan şiddet olaylarıdır. Sadece doktorlara da değil, bütün sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddet ne yazık ki çığırından çıkmış durumda.
Son yıllarda yaşanan sağlık politikaları sonucu bu duruma geldik. Doktorlar halkı sömüren, küçük gören, bir eli yağda bir eli balda olan küçük bir azınlık grup olarak gösterilmekte; bununla birlikte sağlık sisteminde yaşanan sıkıntıların tek sorumlusu olarak topluma sunulmaktadır. Hastanelerde yaşanan yönetsel, altyapısal gibi sorunlarda dahi, hasta, hastane ile ilişkili olarak karşısında bulabildiği tek kişi doktor olduğundan, hesabı doktordan sorma yoluna gitmektedir. Doktor, halka sunulan bir yemdir artık.

Sistemin çarpıklıklarının ve tıkanıklıklarının acısını, hastanelerde karşılaştığınız ve yüz yüze geldiğiniz tek yetkili olan doktorlardan çıkarmak ne kadar anlamlı, ne kadar insancıldır, bunu toplumun her bireyine tek tek sormak isterim doğrusu.

Her gün hastanelerde tekme tokat ve yumruklar havada uçuşuyor. Neredeyse her gün bir doktor iş göremez raporu alıyor. Şiddet olayları gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Yetkililerin harekete geçmesi için illa doktor ölümlerinin mi yaşanması gerek, bilmiyorum. Kaldı ki, ne yazık ki bunu da yaşadı bu ülke.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkili bütün kurum ve kurulların bu gidişe bir an önce dur diyecek çözümler üretmesi gerekiyor. Yoksa Türkiye’nin sağlık sistemi gibi, sağlık çalışanları için de gelecek oldukça karanlık gözüküyor. Bu yüzden devlet doktoruna sahip çıkmak zorundadır.

Dr. Gökhan Cebeci
Kaynak: Cumhuriyet

Sağlık alanında şiddet ile ilgili köşe yazımın linki:
https://erdincnayir.com/index.php/kose-yazilari/207-hekimler-ve-diger-saglk-calsanlar-siddete-kars

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...