asd

EGFR mutasyonlu akciğer kanseri tedavisinde kemoterapiyle birlikte osimertinib kullanımı onaylandı.

Lokal ileri veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserinin güncel tedavi yaklaşımında öncelikle genetik değişikliklere bakmaktayız ve bu genetik değişikliklere göre de hastalarımıza akıllı ilaç adı verilen hedefe yönelik tedavileri uygulamaktayız.

Bakılan genetik testlerden biri EGFR mutasyonudur. EGFR mutasyonu saptadığımız hastalarda ise bu mutasyona özgü ilaçları kullanmaktayız. 

Osimertinib (Tagrisso, Astra Zeneca), lokal ileri ve metastatik evrede küçük hücreli dışı akciğer kanserinde EGFR mutasyonu varlığında kullanılan bir ilaçtır. 

16 Şubat 2024’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, EGFR mutasyonu olan (EGFR ekzon 19 delesyonu, ekzon 21 L858R mutasyonu) lokal ileri veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde platin bazlı kemoterapi ile birlikte osimertinib adı verilen ilacın kullanımını onayladı. 

Bu onay, FLAURA 2 çalışması sonucunda gerçekleşti. Bu çalışmada lokal ileri veya metastatik evrede olan hastalarda osimertinib ile birlikte verilen kemoterapi, tek başına osimertinib ile kıyaslandı. Sonuçta kemoterapi ile birlikte osimertinibi vermenin daha başarılı olduğu tespit edildi.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç.Dr.Erdinç Nayır

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...