asd

En Fazla Yazılan Tiroid, En Fazla Kazanç Sağlayan Psikiyatri İlacı!

IMS Health veri tabanı kullanılarak ABD’de en fazla yazılan ve en fazla kazanç sağlayan ilaçlar açıklandı.

Her gün yazdığınız, kullandığınız ilaçların satış ve yazılma oranlarına beraber bakalım.

Hipotiroidi tedavisinde kullanılan levotiroksin (Synthroid, AbbVie), ABD’de en fazla reçete edilen ilaç konumundadır. En fazla gelir sağlayan ilaç ise bir antipsikotik olan aripiprazole (Abilify, Otsuka Pharmaceutical) olmuştur.

Bu data ABD’de son 12 ay (Temmuz 2013-Haziran 2014) içerisinde olan total reçete edilme ve total satışı içermektedir.

En fazla reçete edilen ilaçların ilk üçü; levotiroksin 22.6 milyon, kolesterol düzeyini düşürmek için kullanılan rosuvastatin (Crestor, AstraZeneca) 22.5 milyon, proton pompa inhibitörü olan esomeprazol (Nexium, AstraZeneca) 18.6 milyon reçete sayısına ulaşmıştır.

Kullanılması tartışmalı olan kolesterol düşürücü statinlerin, ABD’de en fazla reçete edilen ilaçlardan biri olması dikkat çekicidir.

En fazla kazanç sağlayan ilaçların ilk üçü ise; aripiprazole (Abilify, Otsuka Pharmaceutical, 7.2 milyar dolar),  artrit tedavisinde kullanılan adalimumab (Humira, AbbVie, 6.3 milyar dolar), proton pompa inhibitörü esomeprazol (Nexium, 6.3 milyar dolar) olarak sıralanmıştır. En fazla reçete edilen ilaçlardan rosuvastatin (Crestor) ise 5.6 milyar dolar ile satışda 4.sırada yer almıştır.

ABD’de en fazla yazılan ve en fazla kazanç sağlayan ilk 15 ilacı tablo halinde aşağıda inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter’dan takip etmek için tıklayınız…

recete

 

sale

 

Paylaşınız…

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...