Göz kapakları, kalp krizinin habercisi

Göz kapakları, kalp krizinin habercisi

Yeni bir araştırma, göz kapaklarında tıbbi adı ‘ksantelazma’ olan kabarık sarı lekeler bulunan hastaların kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 48 daha fazla olduğunu gösterdi.

Danimarka’daki araştırmacılara göre, genelde kolesterolden oluşan göz kapağı üzerindeki kabarık sarı lekeler, kalp krizi ve diğer hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

Çoğunlukla kolestrolden oluşan ksantelazmanın, vücutta başka yağ birikiminin de göstergesi olabileceği belirtiliyor. Kalp doktorları bulguların kalp krizi riski taşıyan hastaların belirlenmesine yardımcı olabileceğini kaydediyor.

Danimarka’nın Herlev Hastanesi’ndeki araştırma ekibi 1970’lerde 12.745 hastayı izlemeye başlamıştı. Araştırmanın başlangıcında hastaların yüzde 4.4’ünde ksantelazma bulunuyordu.

33 yıl sonra hastalardan 1872’si kalp krizi geçirdi, 3699’u kalp hastası oldu, 8507’si de öldü. Ksantelazmanın kalp krizi riskini arttırdığı, işte bu verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıktı. Ksantelazma yağ birikimine işaret ettiği için felce ve kalp krizine yol açabilecek damar tıkanıklığı riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar bu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kolestrolü azaltmaya yönelik tedavi görmeleri gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...