Google, Novartis ile işbirliğine gidiyor

Google, 2014′ün başında prototipini sergilediği akıllı lens prototipi için İsviçre merkezli çok uluslu ilaç şirketi Novartis ile ortaklık kuruyor.  Şeker hastalığı için Google X laboratuvarında Brian Otis ve Babak Parvis önderliğinde geliştirilen akıllı lens, bünyesinde yer alan kablosuz çip ve minyatür glikoz sensörü ile insanların göz yaşı üzerinden glikoz (Meyve şekeri veya kan şekeri olarak bilinen 6 karbonlu bir monosakkarittir ve vücut için temel enerji kaynağıdır) ölçümü yapabiliyor. Donanım Haber’de yer alan habere göre; şeker hastalığının daha iyi şekilde yönetilmesini sağlamak adına hazırlanan lens, glikoz seviyesinin belirlenen düzeyin üstüne çıktığı zaman LED ışıkları ile uyarı verebiliyor ve Novartis’in yaptığı lisanslama doğrultuda ticari kullanıma bir adım daha yaklaşıyor. Google kurucularından Sergey Brin, Novartis ile çalışmaktan büyük heyecan duyduklarını söylüyor ve minyatüre edilmiş teknolojilerin milyonlarca insanın yaşam kalitesini geliştirmek için kullanılabileceği belirtiyor.

Novartis CEO’su Joe Jimenez Reuters’a verdiği demeçte akıllı kontak lensin bir atılım teknolojisi olduğunu beş yıl içinde ticarileştirmeyi umduklarını belirtiyor. (Kaynak: Farmaskop)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...