test

Güneş Işığı Kilo Almayı Yavaşlatabilir mi?

BBC‘de bir haber yayınlandı… Habere göre güneş ışığı, kilo alımını ve tip 2 diabetes mellitus gelişimini yavaşlatıyor…

Bu haberi okuyan hemen şunu düşünmesin; ‘Ben güneşlenmeyi seviyorum, bak kilo almayı da engelliyormuş. Hadi güneşlenmeye devam…’ 

Haberin detaylarına bakalım, daha sonra size bu haberi yorumlayacağım…

Diabetes isimli diyabet dergisinde yer alan araştırmayı gerçekleştiren Edinburgh, Southampton ve Avustralya’dan bilim insanları parlayan UV ışınlarının aşırı beslenmiş farelerin daha az yemesine sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Aynı zamanda araştırma bünyesinde güneş ışığı alan fareler Tip 2 diyabetin belirtilerinden olan anormal glikoz seviyeleri ve insülin direnci gibi belirtileri daha az gösterdi.

UV ışınlarının bu etkisi, güneş ışığına maruz kalan cildin ürettiği nitrik oksit maddesi ile ilgili.

Nitrik asit içeren bir krem farelerin cildine uygulandığında aynı sonuç yine alındı.

Güneş ışığının insanlar üzerinde benzer bir etkiye sahip olup olmadığı ise daha ileri araştırmalar yapıldığında ortaya konabilecek. Ancak araştırmacılar bulgularının dikkatle ele alınması gerektiğini, çünkü kürklü hayvanlar olan farelerin, normal şartlarda da pek fazla güneş ışığı görmediğini söylüyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden doktor Richard Weller “Epidemoloji çalışmalarından biliriz ki, güneş ışığını isteyen insanlar, gölgede kalmayı tercih edenlere göre daha uzun ömürlü oluyor. Bu tür araştırmalar güneşin bize nasıl fayda sağladığını ortaya koyuyor” diyor.

Araştırma ekibinin yöneticilerinden ve Avustralya’daki Telethon Çocuk Enstitüsü’nden doktor Shelly Gorman, araştırmanın güneş ışığının sağlıklı bir hayat tarzı için önemli olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor.

Haber hakkında yorumlarım:

  • Çalışma fareler üzerinde yapılmış buna dikkat ediniz. İnsanlar üzerinde bir çalışmadan bahsedilmemektedir.
  • Çalışmada bahsedilen güneş ışığı, yazın güneş altında saatlerde güneşlenilmesi ile aynı değildir.
  • Güneş sağlığımıza yararlıdır, fakat unutulmamalıdır ki cilt kanserleri sıklığını artırmaktadır.
  • Güneşin faydalarından yararlanmak istiyorsanız güneş altında saatlerce uzanmanıza gerek yoktur ve ayrıca bunun zararlı etkileri çok fazladır.
  • Güneşten yararlanmak için, güneşli bir havada yürüyüş yapmak, uzun olmamak kaydıyla güneşin cildiniz ile temasını sağlamak yeterlidir.
  • Sonuç olarak bu haber günlük yaşayışımızı değiştirmemelidir. Güneşin zararlı etkilerine dikkat!!!

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter’dan takip etmek için tıklayınız…

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...