Hastane bahçesinde ‘eğitim’ protestosu

Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi asistanları ödenmeyen döner sermaye ücretlerine, adaletsiz ücret paylaşımına, uzun ve kuralsız çalışma saatlerine ve performans sistemine karşı sekiz gündür sürdürdükleri alkışlı eylemlerini bugün tüm gün hasta bakmayarak  “Eğitimdeyiz” etkinliği ile devam ettirdiler.

Hastane helikopter pistinde başlayan eylemde asistan hekimlere İstanbul Tabip Odası da destek verdi. Oda Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Genel Sekreter Dr. Ali Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Hasan Oğan ve Dr. Ali Özyurt eylemde yer aldılar.

Hekimler ayrıca idareden yöneltilen tehditler nedeniyle eyleme katılamayan arkadaşları için açıklamada bulunarak durumu protesto ettiler. Hastaların da yoğun desteğini alan oturma eylemi öğle saatlerinde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasıyla devam etti.

Haydarpaşa Numune EAH asistan hekimlerinden Dr. Erkan Yıldırım tarafından okunan açıklamada verilmeyen veya eksik verilen döner sermaye ek ödemelerinin acilen ödenmesi, asistan hekimlerin eğitim aldığı gerçeği göz önüne alınarak, performanstan bağımsız, eşit, adil ve iş barışını bozmayacak güvenceli bir ücret ile çalışma saatlerinin düzenlenmesi talep edildi.

Açıklamanın ardından söz alan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören ise asistan hekimleri yapmış oldukları bu eylemden dolayı kutlarken konuşmasında Asistan hekimlerin sağlık sisteminin geleceği olduğunu vurgulayarak, ”Bundan sonra eğer iyi nitelikli sağlık sistemi istiyorsak, bu kitlenin çok iyi yetişmesi ve hayatından memnun olması gerekir. Şu anda vatandaşın memnun olduğu söylenen sağlık sisteminde asistan hekimlerin dile getirdiği sorunlara baktığınızda durumun ne kadar vahim olduğunu anlıyorsunuz. Bu duygular içerisinde olan, hayatından hiçbir şekilde memnun olmayan, emekleri gasp edilen, emeklerinin karşılığı hiçbir şekilde verilmeyen, eğitimleri aksatılan bu asistan hekim kitlesinden nasıl bir yarar umulabilir. Bizim ülkemizin sağlık geleceği bu” dedi. “Eğitimdeyiz” etkinliği Prof. Dr. Taner Gören’in hastane bahçesinde verdiği EKG dersi ile son buldu. Daha sonra Dr. Taner Gören ve Dr. Ali Özyurt hastane başhekimi Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu’yu ziyaret ederek asistanların taleplerini ilettiler.

(HekiMedya)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...