Hastanelerde Güvende miyiz?

Hastanelerde Güvende miyiz?

Sağlıkta şiddet olayları artıyor diye diye artık dilimizde tüy bitti

Değişen bir şey oldu mu? Tabi ki hayır!

Nice genç, geleceği parlak hekim arkadaşlarımızı mesleklerini yaparken kaybettik, çünkü öldürüldüler. Bu olayları yaşamaya peki devam edecek miyiz? Tabi ki evet!

Medyada bizler bu olayları çok konuştuk, çok yazdık, birçok meslektaşım, sağlık çalışanları sağlıkta şiddet konusunda tepkilerini gösterdiler. Dr.Ersin Arslan öldürüldükten sonra sağlıkta şiddeti çözümlemek için komisyon kuruldu, çok uzun uğraşlardan sonra komisyon tespitlerini yayınladı. Dr.Ersin Arslan 17.04.2012 tarihinde öldürüldü ve sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu raporu ise Ocak 2013’de yayınlandı.

Peki yayınlandı da ne değişti?

Hastanelerimize, aile sağlık merkezlerine, acillerimize artık güven içerisinde girebiliyor muyuz? Tabi ki hayır!

Komisyon raporundan sonra sağlık bakanımız sağlıkta şiddeti önlemek için şiddetin cezasının artırılacağını söylemişti, hatta bir torba yasa ile bu kabul edilmişti. Değişen ne oldu?

Geçen gün Erzurum’da bir hasta yakını doktora hakaret etti, doktorun şikayeti üzerine mahkeme hasta yakınına 7 bin 600 lira para cezası verdi ve cezayı 5 yıl erteledi. Nerede peki bu ceza?

Mart 2012’de Ersin’imiz öldürüldüğünde gündeme getirdik, görev yaptığımız sağlık kuruluşlarında, hastanelerimizde güvenlik yok diye ve değişen hiçbir şey olmadı.

Şuan bir hasta yakını çok rahatlıkla Türkiye’de hastanelerimizin birçoğuna döner bıçağı ile girebilir. Bir alışveriş merkezine girmekten daha kolay bir şekilde şu dönemde hastanelere girilmesi sizce garip değil mi?

Şuan ben ve birçok meslektaşım çalıştığımız hastanelerde güvende değiliz. Özel güvenlik var demeyin bana! Çünkü o güvenlik tamamıyla göstermelik. Hastanelerde kameralar var demeyin bana! Bana bir şey olduktan sonra, bir meslektaşım, beraber çalıştığım bir sağlık çalışanı öldürüldükten sonra kamera kayıtları ne işe yarar ki? Hiç yere giden canı geri mi getirecek? Olay size kameradan el sallayacak, o giden canın annesinin gözyaşları ise bir ömür boyu akacaktır.

Sağlıkta söz sahibi yöneticilerimiz, sayın bakanımız sizden artık gerçekten bir adım bekliyoruz. Eminim sizlerde istemiyorsunuz böyle olayları, o zaman hadi birlikte el ele verelim, neler yapılması gerekiyorsa yapalım!

Sağlıkta şiddeti çözmek hiç zor değil, hekim, hasta, medya, hukuk açısından yapılması gerekenler var. Bunları yapmak hiç zor değil. Ben bir hekim olarak bunları çözmek için canı gönülden çalışmaya hazırım, elimdeki çözüm raporları üzerinde ciddi adımlar atmaya hazırım, ya siz sayın yöneticilerimiz?

Yine bir doktor işini yaparken bir hasta yakını tarafından silahla veya bıçakla öldürüldüğünde ne yapacaksınız? Yine bir komisyon daha mı?

Hadi yeni canlar aramızdan ayrılmadan çalışalım, biz varız! Siz var mısınız?

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...