İlaç kullanım anketinde çapıcı sonuçlar

Denizli’de Servergazi Devlet Hastanesi’nde ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ anketi yapıldı. Hastaneye gelen 159 hasta ve hasta yakını ile 45 doktor, 100 hemşire ve 3 eczacının da katıldığı ankette ‘Aile bireylerinin bir tedavi sonrası arta kalan ilaçlarını ne yaparsınız?’ sorusuna, ‘Gerektiği zaman kullanmak üzere saklarım’ diyenlerin oranı yüzde 61.6 iken, ankete katılanların yüzde 23.9′u ‘Çöpe atarım’ yanıtını verdi.

‘Evinizde her yıl ortalama kaç kutu ilaç, kutu bile açılmadan son kullanma tarihi geçtiği için atılmaktadır?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 37,7′si ‘Kutuyu bile açmadan ilacı atıyorum” yanıtını verdi.

‘Üzerinde saklama koşulları ile ilgili herhangi bir uyarı bulunmayan ilaçları nerede saklıyorsunuz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 79.9′u ilacı buzdolabı kapağında sakladığını, yüzde 27′si ise, odada bulundurduğunu belirtti.

‘Gerekli olabileceği düşüncesiyle hasta olmadan ilaç yazdırır mısınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 42.8′i ‘evet’ yanıtını verdi. ‘Hekimin vermiş olduğu ilaçları ne şekilde kullanırsınız?’ sorusuna ise, katılımcıların yüzde 37.7′si ‘İlaç bitinceye kadar kullanırım’, yüzde 37.1′i ‘Şikayetim geçinceye kadar kullanırım’, yüzde 25.2′si ise, ‘Hekimin önerdiği süre kullanırım’ yanıtını verdi.

Servergazi Devlet Hastanesi Kalite Yönetim Direktörü Uzm. Dr. Hatice Erbeyin, anket sonuçların iç açıcı olmadığını belirtti. Ankete göre ilaç israfının yüksek boyutlarda olduğunu kaydeden Erbeyin, “Hastanemiz, güvenli ve akılcı ilaç kullanımına büyük önem veriyor. Bu nedenle Güvenli ve Akılcı İlaç Kullanım Politikası oluşturduk ve bu politika doğrultusunda çalışmaları yapmak üzere 8 kişiden oluşan ekip kurduk. Ekibimiz, rutin bir şekilde hasta, doktor, eczacı, hemşire ve ebelerle rutin toplantılar yapacak” dedi.

(Hekimedya)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...