İZMİR’DE HEKİME ÇİRKİN SALDIRI

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde görevli asistan hekimler Gizem Aydınok ile Alper Akgür, bir hasta yakının tehdit ve hakaretlerine uğradıklarını belirterek şikayetçi oldu.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Ali Gül, “Hekime şiddetin faili, bu saldırılara karşı hiçbir idari ve hukuki önlem almayan, hastaları sağlık çalışanlarına yönelik kışkırtan idarecileridir” dedi.

Kızgın hasta yakınlarının hekimlere yönelik sözlü ve fiili saldırılarına bir yenisi eklendi. İddiaya göre Acil Tıp Asistanı Dr. Gizem Aydınok, karın ağrısı şikayetiyle gelen bir hastanın tedavisini yaptı; tetkik sonuçlarını beklerken, beraberindeki üç yakınından biri doktordan hastasının serumunu çıkarmasını istedi. Aydınok, serumun hasta taburcu olurken çıkarılacağını söylemesine karşın hasta yakını kadın doktordan görevi olmayan işleri yapmasını istedi. Talepleri reddedilen hasta yakını hakaret ve tehditlere başladı, şiddet girişiminde bulundu, ancak araya sağlık çalışanları girince başarısız oldu.

Ancak tepkisini sürdüren hasta yakını bu kez asistan Dr. Alper Akgür’e de hakaretlerde bulundu. İki asistan hekim polis merkezine başvurarak hasta yakınından şikayetçi oldu. Dr. Aydınok, “Hastayla diyaloğumuz iyiydi, tedavisini yapmış, sonuçları bekliyordum. Ona ne olup olamayacağını anlatıyordum. Ama yanındaki yakınlarından biri şiddet uygulamaya kalktı, tehdit ve küfür etti. Maalesef acil servise hastanın yanında birden fazla refakatçi geliyor ve idare tarafından bu önlenmiyor. Sonunda her an şiddet görmeye açık durumdayız” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Dr. Ali Gül de, Oda ve Sendika adına hastane acil servisi önünde, mağdur doktorların da katıldığı ortak bir basın açıklaması yaptı. Benzer, özellikle de kadın hekime yönelik saldırıların sık sık yaşandığına dikkat çeken Dr. Gül, “Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları lanetliyoruz. Saldırganların cezalandırılmasını talep ediyor ve bu işin takipçisi olduğumuzu bütün kamuoyuna duyuruyoruz. Meslektaşlarımıza hukuki ve manevi her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Dr. Gül, hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgularında idarecilerin timsah gözyaşları döktüğünü, yaptıkları açıklama ve uygulamalarla sağlık çalışanlarını boy hedefi haline getirdiklerini öne sürdü. Gül, “Hekime şiddetin faili, bu saldırılara karşı hiçbir idari ve hukuki önlem almayan, hastaları sağlık çalışanlarına yönelik kışkırtan idarecileridir. Sağlık çalışanına yönelik şiddete ve şiddete iştirak eden idarecilerin tutumlarına karşı mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu

(DHA)

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...