test

Kanser Hastalarında Artış Beklentisi

Araştırmalar, 65 yaş üstü kişilerde kanser vakalarının üç kat artacağını ortaya koyuyor. Londra’daki King’s College tarafından yapılan ve British Journal of Cancer adlı dergide yayımlanan araştırma, kanserin 30 yıl içinde üç kat artacağını öngörüyor. Araştırma, 2010’da İngiltere’de 65 yaş üstü 1,3 milyon kanser hastasının olduğunu ve 30 yıl içinde bu sayının 4,1 milyona yükseleceğini ortaya koydu. Macmillan Kanser Vakfı, kanserin toplum açısından bir saatli bomba olduğunu belirtti.

Kanserde yaş en önemli risk faktörünü oluşturuyor ve yaşam beklentisinin artması nedeniyle kanser oranının da artacağı düşünülüyor. Araştırma, 2010-2040 yılları arasında bütün yaş gruplarında kanser vakalarının her on yılda bir milyon artacağını, en büyük artışın 65 yaş üstünde görüleceğini ortaya koydu. Araştırmada, 2040 yılında İngiltere nüfusunun 65 yaş üstü kesiminin dörtte birinin kanser hastası olmasının öngürüldüğü belirtiliyor.

‘Sağlık hizmetleri için yük’
Araştırma, bu sonucun, kanser tedavisinin sağlık ve sosyal bakım hizmetleri üzerinde büyük bir yüke işaret ettiğini fakat teşhis ve tedavideki gelişmeler sonucunda tahminlerin değişebileceğini vurguladı. Macmillan Kanser Vakfı başkanı Ciaran Devane, yaştan bağımsız olarak herkese kanseri yenme konusunda en iyi olanakların tanınmasının ahlaki bir yükümlülük olduğunu belirterek “yaşlıların tedavisi önündeki engellerin kaldırılması gerekir, yoksa pekçok yaşlı gereksiz yere kanserden ölecek” dedi.

Yorumcular, 1 Ekim ‘den itibaren sağlık ve sosyal bakım alanında yaşa bağlı ayrımcılığın İngiltere’de yasal olarak suç teşkil edeceği ve bu tür ayrımcılığa maruz kalanların mahkemeye başvuru yolunun açılmasının önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Kaynak: BBC

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...