test

Kanser Olmamak İçin Bunu Yemelisin!

Bu cümleye ne kadar alışkınız değil mi? Kanser olmamak için bu yiyecekleri yemelisiniz diye her gün sağlık programlarında bunları duymaktasınız. Gün içinde yayınlanan kadınlara yönelik programlarda araya sıkıştırılmış sağlık bilgileri ile halkımız bilinçleniyor(?) Peki doğru mu bilinçleniyor? Bence çok sıkıntı var… Kanser konusuna hiçbir eğitim almayan bir kişinin çıkıp günde 3 bardak süt için kansere yakalanmazsınız dediğini bile gördükten sonra…

Öncelikle sağlıklı olmak için sağlıklı beslenmeliyiz. Sağlıklı beslenme için de her şey pazarlarda satılıyor. Meyveni sebzeni düzenli yedikten, hazır fast food ürünlerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durduktan sonra boşverin kanser olmamak için yenilmesi gereken gıdaları.

Şunu da diyenler var, sigara içen de kanser oluyor, içmeyende, sağlıklı beslenenler de kanser oluyor, beslenmeyenlerde…

Kanserin bir genetiği var ve kişisel yatkınlıklar maalesef farklıdır. Çevresel faktörler, kanseri oluşturan nedenlerden sadece biri, ama bizim elimizde. Biz sağlıklı yaşamak için mutlaka vücudumuz için olumsuz faktörleri, gıdaları hayatımızdan uzaklaştırmamız veya dikkatli tüketmemiz gerekmektedir.

Ben size bu yazıda kanser olmamak için yemeniz gerekenleri değil, kansere neden olan uzak durmanız gereken veya dikkatli tüketmeniz gereken gıdalardan bahsedeceğim.

  • Aşırı alkol tüketimi
  • Yağ ve yağlı besinlerin fazla tüketimi (Obezite, özellikle meme ve barsak kanseri riskini artırmaktadır. Yağda kızartılmış besinler tercih edilmemelidir. Özellikle kızartma yağı tekrar tekrar kullanılması kanserojen madde oluşumunu artırır)
  • Tuzlanmış, tütsülenmiş besinlerin fazlaca tüketimi
  • Salam, sosis gibi nitrit ve nitrat eklenmiş besinler, midede nitrozaminlere dönüşür. Nitrozaminler ise kanserojen maddelerdir.
  • Etin çok yüksek sıcaklıkta, aleve yakın bir şekilde pişirilmesi sırasında kanserojen maddeler oluşabilmektedir.

Aslında birçoğumuz neyin iyi neyin kötü olduğunu çok iyi biliyor, ama şunu hiçbir zaman unutmayın, sağlığımız için iyi gıdaları ön plana almak, kötü gıdaları da geri plana atmak, dikkat etmek elimizden gelen önemli adım olacaktır. Hem sağlıklı nesiller yetiştirmek hem de sevdiklerimizin bizlerle daha güzel bir şekilde yaşamasını sağlamak için beslenmeye çok dikkat etmemiz gerekiyor.

‘Kanser olmamak için bunu yemelisin’, ‘Kansere Çare Bulundu’ gibi haberleri yaparken de artık dikkat edilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın bu haberleri gözden geçirmesi gerekmektedir. İnsanların duygularını suiistimal eden, insanları o gıdaya yönlendirerek ticari bir gelir sağlama amaçlı haberlere artık dur denilmesi lazım. İnsan sağlığı ile ilgili yapılan haberlerin en azından bir hekim tarafınca süzgeçten geçirilip o şekilde sunulmasının şart olduğunu düşünmekteyim.

Kanser olmamak için hayata, kendi vücudunuza öncelikle gülümseyin… Sağlıklı nice günlere

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitterdan takip için tıklayınız

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...