test

Kanser Tedavisinde Önemli Bir Hedef: KRAS G12C Mutasyonu

Kanser tedavisinde önemli hedeflerden biri KRAS G12C mutasyonudur.

Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde %14, kolon (barsak) kanserinde %4 düzeylerinde saptanmaktadır. Bir çok kanserde de bu mutasyonu görmekteyiz.

Kanser tedavisinde önemli bir hedef olan bu mutasyona yönelik şuan iki ilaç, sotorasib ve  adagrasib kullanılmaktadır. Bu iki ilaç dışında yeni bir ilaç ile ilgili NEJM’de güzel bir çalışma daha yayınlandı ve faz I’deki güzel sonuçlarıyla bizleri umutlandırdı.

Bu yeni ilaç, KRAS G12C inhibitörü Divarasib. Yayınlanan çalışmada KRAS G12C mutasyonu olan akciğer kanseri hastalarında %53.4 yanıt oranı, 13.1 ay da hastalıksız sağ kalım saptandı. Bu mutasyonu taşıyan kolon kanseri hastalarında %29 yanıt oranı, 5.6 ay da hastalıksız sağ kalım saptandı. 

Diğer kanser alt tiplerinde de güzel yanıtlar saptanan ve yan etkisi düşük olan bu ajan gelecekte kanser tedavimiz için önemli bir seçenek olarak görülmektedir. 

Sağlıklı günler dilerim. 

Doç.Dr.Erdinç Nayır

Kaynak Linki: https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa2303810

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...