Kanserle “Savaşmayın!”

İlerihaber.org’da The British Medical Journal kaynaklı bir yazıyı ve yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Militer benzetmeler, “düşmanı” açık bir şekilde ortaya koyduğundan hemen hemen her dilde sık başvurulan ifade biçimleri olsa da, söz konusu “düşman” kanser olduğunda dikkatli davranmak gerekebilir. Birleşik Krallık Kanser Araştırma Merkezi’nin (CRUK –  Canser Research UK) Twitter’da yürüttüğü kanserli hastaların “selfie” çekerek kanserle “savaşan” yüzlerini gösterdiği sosyal medya kampanyası, dikkatleri kanser için kullanılan ifadelere çekti.

Hastaların blog sayfaları, kanser için yürütülen yardım veya farkındalık kampanyaları, kliniklerin ve ilaç şirketlerinin reklam kampanyaları ve sosyal medyada yaygın dilin savaşmak, yenmek, kansere karşı zafer kazanmak gibi militer metaforlarla dolu olması ve kanser hastalığını bir “düşman” olarak tanımlaması, kanser tedavisi süresince arzulanan moral yüksekliğine olumsuz etki ediyor olabilir. Hastalarla yapılan bir seri görüşmenin sonuçları, bu şiddet içeren yaklaşımların hekimlerin “tedaviye pozitif yaklaşma” önerilerini hayata geçirmeyi zorlaştırdığını ortaya koyuyor.

Bu yazının çok önemli bir noktaya değindiğini düşünüyorum. Bana göre savaşmak, yenmek kelimeleri bir kişinin yaşadığı sağlık problemlerini daha da büyütmesi anlamına gelmektedir.

Kanseri yenmek yerine kanser tedavisi başarılı oldu, istenilen başarıya ulaşıldı tarzında tabirler daha doğrudur. Maalesef medya, popüler söylemleri daha çok seviyor. Herkesin severek şarkılarını dinlediği Nilüfer, 2012 yılında meme kanseri tanısı almıştı. Popüler biri olduğundan tüm kanallarda haber olarak verildi ve süreci de biz izleyicilere aktardılar. Tanı aldıktan tam 1 ay sonra bir kanalın ana haber bülteninde bir şu haber çıktı: ‘Nilüfer Kanseri Yendi’

Nilüfer, sadece ameliyat olmuştu ve daha kemoterapi almamıştı bu kanseri yendi haberi çıktığında. Diğer kanser hastaları açısından bence doğru bir haber değildi.

Medyada sağlık haberlerinin uzman kişilerce yapılmasını düşünmekteyim ve medyanın kanseri yendi, kanserle savaşıyor şekilde ifadeler kurmasına karşıyım.

Kanser bir düşman değil, herkesin geçirebileceği bir hastalıktır. Tedavi alanı her geçen gün gelişmekte ve çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hastaların en çok dikkat etmesi gereken nokta, tedavi tamamlansa dahi doktor kontrollerini aksatmamasıdır!

Sağlıklı günler dilerim

Uzm.Dr.Erdinç Nayır 

Twitter’dan takip etmek için tıklayınız…

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...