Karaciğer Kanseri Tedavisinde Cabozantinib Onaylandı

2018 verilerine göre karaciğer kanseri (hepatosellüler kanser),diğer kanserler içerisinde 7.sırada görülen bir kanserdir. Erkeklerde görülme oranını daha sık görmekteyiz. Özellikle Hepatit B ve C virüsü, alkol kullanımıen sık nedenler arasındadır.

Karaciğer kanseri tedavisinde en önemli yaklaşım cerrahi yaklaşımdır. Bu hasta grubu ile karşılaştığımızda karaciğerin bir kısmının çıkartılması veya karaciğer nakli öncelikle düşünülmektedir. Bu yaklaşıma uygun değilse direk tümöre etki eden girişimlerde olabilmektedir. Hastalarımızın önemli bir kısmı ise ileri evrede karşımıza gelmektedir ve Medikal (Tıbbi) Onkoloji tarafınca ilaç tedavisi verilmektedir.

Karaciğer kanserinin ilaç tedavisinde eskiden çok kısıtlı bir alan varken, son dönemde arka arkaya hastalarımızın yaşamına ciddi katkı sağlayan ilaçlar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. Uzun zamandır bu alanda tek ilacımız olan sorafenibi (Nexavar)kullanıyorduk. Hala birinci basamakta önceliğimiz bu ilaç olmaktadır. Son zamanda regorafenib, pembrolizumab gibi ajanlar da onay almıştı.

2019 yılında FDA tarafından Onkoloji alanında onay alan ilk ilaç cabozantinib (CABOMETYX) oldu. Ağızdan alınan bu hedefe yönelik ajan (akıllı ilaç) daha önce tiroid kanserinde ve böbrek tümöründe onay almıştı, günlük pratikte kullanıma girmişti. Şimdi de karaciğer kanserinde (hepatosellüler kanser) sorafenib sonrası kullanılması FDA tarafından onaylandı. Bu ilaçla ilgili yapılan bilimsel çalışmada (CELESTIAL çalışması) sorafenib sonrası hastalığı ilerleyen kişilerde bu ajanın verilmesi, yaşama ve hastalığın baskı altında tutulmasına ciddi katkı sağlamıştır.

Hastalarımızın sağlığı için bilimsel, güzel gelişmeleri web sayfamdan ve sosyal medya adreslerimden sizlere ulaştırmaya devam edeceğim. Sağlıklı, bol gülümsemeli günler

Doç.Dr.Erdinç Nayır

VM Mersin Medicalpark Hastanesi, Tıbbi Onkoloji

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...