asd

Kilo Aldıran 5 Hata

FitEkran.com’dan bir köşe yazısı…

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Ya da verdiğiniz kiloları tekrardan almamak için mi çabalıyorsunuz. Günlük hayatta edindiğiniz alışkanlıklar emeklerinizin karşılığını almanıza mani olabilir. Bu yazı dizisinde kilo vermenizi yavaşlatan ya da kilo almanıza sebep olan hatalara değineceğiz

Kilo almanıza sebep olan alışkanlıklar

 

Markete liste olmadan gitmek

Alışveriş listesi yapmak alışverişi bitirmenin yarısıdır. Aç ve elinizde liste olmadan markete giderek kontrolü bilinçaltınıza teslim edersiniz. Kasaya geldiğinizde karşılaşacağınız manzara ise iç açıcı olmayabilir. Bunu çözmek için hafta içinde yapacağınız yemekleri planlayın ve gereken malzemeleri kaydedin.

Sık sık dışarıda yemek yemek

Yapılan araştırmalar dışarıda tükettiğiniz öğünlerin evde yediklerinize göre fazladan ortalama 530 kalori içerdiğini gösteriyor. Bu da günlük almanız gereken kalori miktarının neredeyse %25′i. Çözüm ise basit; yemeklerinizi kendiniz pişirin ve arkadaş toplantılarını evde düzenlemeye çalışın. Dışarıda yemek yerken küçük ve sağlıklı porsiyonlar sunan restaurantları tercih edin.

Yemeğe yoğunlaşmamak

Yemek yerken tweet mi atıyorsunuz? Ya da instagramda geziyorsunuz? Hayır belki de Tv izliyorsunuz. O zaman tehlike altındasınız. Şubat 2013 American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre dikkatinizi dağıtacak bir aktivite ile yemek yerken normalin 1.5 katı kadar fazla kalori alabileceğinizi göstermiş. Bu beslenirken tüm duyu organlarınızla beyninize göndermeniz gereken sinyalleri engellemeniz ile alakalı. Sonucunda beyin tam olarak yeteri kadar besin tükettiğini fark etmeden siz öğününüzü bitirmiş oluyorsunuz. Çözüm ise eskilerde saklı. Tüm elektronik aletleri kapatın ve öğününüz ile baş başa kalın. Önce koklayın sonra yavaş yavaş çiğneyin. Pişman olmayacaksınız.

Sosyal medyada yemek resimlerinden kaçının

Birçok sosyal medya aracı artık ağzınızı sulandıran yemekler, tatlılar ve mezeler ile süslü; araştırmalar bu resimlerin tok olsanız bile iştahınızı muazzam derecede açtığını ve aç hissetmenize sebep olduğunu gösteriyor. Yapmanız gerekenler ise çok basit. Sık sık yemek ve tatlı resimleri paylaşan arkadaşlarınızı yayın akışından çıkarmak!

Mükemmel beslenme sendromu

Kilo vermek için mükemmel bir diyete ihtiyacınız yok. Kronik diyetler ipte yürümeye benzer, er geç iradenize yenilir hata yaparsınız.  Başarıya ulaşmak için yapmanız gereken ise gerçekçi bir yaşam tarzı edinmek, gerçekçi bir diyet uygulamak, hataları kabul etmek ve düzenli bir sağlıklı beslenme sistemi edinmekten geçiyor. (Kaynak: FitEkran)

 

Uzm.Dr.Erdinç Nayır’ın yorumu:

Genel anlamda doğru yaklaşımları sizlerle paylaşmak istedim, bu yazıdaki çok önemli ve yapılması gerekenleri vurgulamak gerekirsem:

1)      Gıda alışverişine kesinlikle aç gitmeyin. Aç gittiğinizde kalorisi yüksek gıdalar ile sepeti doldurma olasılığınız artıyor.

2)      Dışarda yemek yemek kilo alımının bir sebebidir. Ev yemekleri tercih edilmelidir.

3)      Televizyon izlerken yemek yemek, bazen kontrolü kaybetmenize sebep olmaktadır. Buna dikkat edilmelidir.

4)      Kilo vermek için size özel diyet ile birlikte egzersiz mutlaka yapılmalıdır, yaşam tarzı değişikliği olmadığı sürece verilen kiloların geri alınabileceği unutulmamalıdır.

Twitter adresim: https://twitter.com/Dr_Erdinc

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...