test

Küçük hücreli akciğer kanserinde Tarlatamab kullanımı FDA onayı aldı

Akciğer kanserinin iki alt tipi vardır. Biri küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK), bir diğeri de küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)’dir. KHAK ise karşımıza sınırlı evre veya yaygın evre olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ileri evrede yani yaygın evrede bu hastalığı görmekteyiz. 

Yaygın evre KHAK tedavisinde günümüzde kemoterapi ve immünoterapi ilaçlarını kullanmaktayız. Tedavi seçeneklerine yeni bir ajan daha eklendi. Bu ajanın ismi: Tarlatamab – dlle (Imdelltra, Amgen)

16 Mayıs 2024’de FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi), platin bazlı kemoterapi sırasında veya sonrasında hastalığı ilerlemiş yaygın evre küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde Tarlatamab kullanımı onaylandı. 

Bu ajanın, günümüzdeki diğer ilaçlardan farkını yaratan bispesifik (çift etkili) olmasıdır. Tarlatamab, bir taraftan tümör hücresindeki DLL3 proteinine diğer tarafta bağışıklık sisteminde rol oynayan T hücrelerindeki CD3 proteinine aynı anda bağlanmaktadır. Bu bağlanma sayesinde bağışıklık sistemi aktive olmakta ve tümör hücresi bağışıklık sistemi tarafınca yok edilmektedir. 

FDA bu onayı DeLLphi – 301 çalışmasında Tarlatamab kullanılan hastalarda %40’lık iyi bir yanıt oranının gösterilmesi sonucunda verilmiştir. 

 

https://www.fda.gov/drugs/resources-information-approved-drugs/fda-grants-accelerated-approval-tarlatamab-dlle-extensive-stage-small-cell-lung-cancer

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...