test

Mecburi Hizmette Bir Haksızlık Daha

Mecburi Hizmette Bir Haksızlık Daha

Türkiye’de hekimlerin en büyük sorunlarından biri mecburi hizmettir. Özellikle adaletsizliklerin sürekli yaşandığı mecburi hizmet bana ve birçok hekime göre daha da adaletsiz bir hal almaya başlıyor.

Tıp içerisinde yer almayan, oğlu kızı, çok yakını doktor olmayan birçok kişi, doktorların mecburi hizmette neler yaşadıklarından haberdar değildir.

Benim üzerinde duracağım konu, torba yasa ile mesleki yaşamımıza girecek yeni bir uygulamanın Türkiye’de eğitim görmüş ve mecburi hizmet yapacak, yapan tüm hekimlere haksızlığa sebep olmasıdır.

Anneler babalar, çocukları doktor olsun diye ne çaba harcar,

Tıp fakültesinde okuyan çocuğu için maddi manevi ne emek harcar bilir misiniz?

Bir annenin boğazından lokma geçmez, oğlu, kızı tıp fakültesinde bir steteskop alsın diye, aman çocuğum aç kalmasın derslerinde başarılı olsun diye…

İşte o tıp fakültesi öğrencisi doktor olur, üzerine TUS’a girer ve uzmanlık yolunda ilerler…

Tüm arkadaşları ailelerini kurmuş, maddi açıdan bir yerlere gelirken o hekim hala hayatın içerisinde biryerlere gelebilmek için çalışır, çalışır ve çalışır… Uykusuz geceleri bir kendisi bir de anne babası bilir.

Sıkıntılı süreçlerden sonra uzman olur ve mecburi hizmete gider. Bir doktor mecburi hizmete gittiğinde geride kimi bırakır bilir misiniz?

Annesini, babasını, karısını, kocasını ve özellikle en değerli varlığı bebeğini, çocuğunu…

Anne babanız hastalandığında onların yanında olamamak nasıl bir duygudur bilir misiniz?

2-3 aylık evliyken eşini bir şehirde bırakıp Türkiye’nin bir başka köşesine mecburi hizmete gönderilmek, mecburi hizmet uğruna eşini, aileni ayda 1-2 defa görebilmek nasıldır bilir misiniz?

Ben hukukçu değilim, belki de yanlış biliyorum, ama aile bütünlüğünü korumak, güzel nesiller için aile yapısının en iyi şekilde oluşmasını sağlamak devletimizin, bizi yöneten kişilerin görevi değil midir?

Bu yazıyı okuyan anne, babalar vardır. Milletvekillerimiz birazdan söyleyeceklerimi çok iyi hissederse sevinirim. Anne ve baba olarak dünyaya bir güzellik sunuyorsunuz, ailenizin en önemli varlığı çocuklarınızı bir gün görmeseniz ne hissediyorsunuz? O hasta olduğunda, siz de hasta oluyor, o gülüyorsa siz de gülüyorsunuz değil mi? Benim şuan bir çocuğum yok, emin olun ben çok iyi hissediyorum ve etrafımda hekim arkadaşlarımın ailelerin nasıl parçalandığını çok iyi görüyorum. İşte o çocuğunuzu bir gün görmeseniz kendinizi kötü hissediyorsunuz değil mi?

İşte mecburi hizmete gidip yollarda perişan olan doktor çocukları var bu ülkede…

Mecburi hizmet yüzünden çocuğunun gülüşünü, sıcaklığını ayda bir iki defa gören, hisseden doktorlar var bu ülkede…

Evet bu ülkede diyorum, çünkü artık torba yasa ile yurt dışındaki hekimler ülkemize geldiğinde mecburi hizmetten muaf olacaklar.

İşte bu karar ile, o çocukların, o ailelerin, çocuğunu göremeyen, ailesinin yanında olamayan doktorların çok ahını alacaksınız.

Biz hekimler, her koşulda canımız hastalarımıza bakarız. Çünkü mesleğimiz çok kutsaldır. Fakat biz hekimlere karşı adaletli uygulamaları hayata geçirmek ve hekimlerin aile bütünlüğünü korumak sayın milletvekillerimizin görevidir.

Sevgi ve saygılarımla

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...