asd

Pasif içicilikteki korkunç tehlike!

İçmediğiniz halde sigara dumanına maruz kalıyorsanız dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı araştırmaya göre her yıl 600 bin kişi pasif içicilik yüzünden ölüyor. Bu oranın 165 binini çocuklar oluşturuyor. ABD’de yapılan son araştırma ise pasif içiciliğin sağırlık riskini iki kat artırdığını ortaya koydu. New York Üniversitesi bilim adamları sürekli sigara dumanına maruz kalan 15-19 yaş arası 1500 genç üzerinde testler yaptı. Testlerde sigara içmediği halde sürekli sigara dumanına maruz kalan gençlerde duyma kaybının daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan pasif içici durumdaki 800 gencin yüzde 40’ında duyma sorunları belirlendi. Sigaraya maruz kalmayan 700 gencin ise sadece yüzde 25’inde benzer sorunlar görüldü. Araştırmayı yapan ekibin başındaki Dr. Stuart Weitzman “Sigara kulağa giden kan akışını yavaşlatıyor, bu nedenle ciddi boyutta duyma sorunları yaşanıyor. Üstelik sigarayı azaltmak veya bırakmak işitme kaybını ortadan kaldırmıyor. Sigara orta kulak iltihabını da artırıyor” dedi. Bu nedenlerle uzmanlar, gençlerin sigara dumanından mümkün olduğunca uzak tutulmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Dünyada bir milyar kişinin sigara içtiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Habertürk

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...