Safra Kesesi ve Yolları Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

30 Eylül 2022

Safra yolu kanserlerinde hedefe yönelik ajanlarla ilgili gelişmeler devam etmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), fibroblast büyüme faktör reseptörü 2 (FGFR2) gen mutasyonu saptanan, ameliyata uygun olmayan, ileri evre veya metastatik safra yolu kanserleri tedavisinde Futibatinib (Lytgobi) kullanımına onay verdi. 

2 Eylül 2022

İmmünoterapi, birçok kanserin tedavisinde seçenekler arasına girmiş bir tedavi yaklaşımıdır. Bazen tek başına bazen de kemoterapi ile birlikte uygulanmaktadır. İmmünoterapi ajanlarından biri Durvalumab’tır. Bu ajanın safra yolu kanserlerinde etkin olduğu TOPAZ – 1 çalışmasında kanıtlandı. Bu çalışma sonucunda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ileri evre veya metastatik safra yolu kanserleri tedavisinde gemsitabin – sisplatin kemoterapi rejimiyle birlikte Durvalumab (Imfinzi) kullanımına onay verdi. 

02 Eylül 2021

Birçok kanser alt tipinde akıllı ilaç olarak nitelendirdiğimiz hedefe yönelik ilaçları kullanmaktayız. Safra yolu kanseri tedavisinde ise pek hedefe yönelik ilacımız bulunmamaktaydı. Bu alanda yeni gelişmeler tedavide bizleri daha güçlü hale getirmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 25 Ağustos 2021’de izositrat dehidrogenaz – 1 (IDH-1) mutasyonu saptanan, daha önce tedavi görmüş, ileri evre veya metastatik evrede olan safra yolu kanseri (kolanjiokarsinom) tedavisinde ivosidenib (Tibsovo, Servier Pharmaceuticals LLC) kullanımını onayladı. IDH1 mutasyonu gibi tedavi seçeneği sunacak yeni hedeflerin saptanması hastalarımızın tedavisinde başarımızı artıracaktır. 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...