Şeker Tüketimi Kansere Sebep Olur mu?

Onkoloji uzmanı olarak sürekli maruz kaldığım sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum. Maalesef bizler söylemesek de hastalar ve hasta yakınları internetten, güvenilir olmayan kaynaklardan kanser hastalarına şeker yasak, şeker yenilmemeli, şeker kanseri besliyor gibi yanlış bilgiler ediniyorlar.

Kanser ile şeker arasında ilişki olduğu bazı küçük çaplı, düzgün planlanmamış çalışmalar doğrultusunda söyleniyordu. Çalışmaların detayları incelenmeden TV programlarına çıkmayı adet edinen bazı kişiler, kanser hastaları kesinlikle şeker almasın şeklinde sözler söylediler. Peki biri de çıkıp sordu mu? Neye dayanarak bunu söylüyorsun diye!

Artık bu tartışmaya bir son verme zamanı. Çünkü bizim için önemli olan magazin, popülarite değil, hastalarımızın sağlığıdır.

Kanser ile ilgili Dünya’da en büyük kongrelerden biri olan, ABD’de yapılan ASCO 2015 kongresinde  şeker ve fruktoz tüketimi ile kanser riskini inceleyen metaanaliz sunuldu.

Bu metaanalize, şeker içeren katı gıdalar ile fruktoz içeren meyveli içeceklerin kanser ile ilişkisini inceleyen çalışmalar alınmış. Şeker içeren katı gıdalar grubunda 3451 pankreas kanseri (11 çalışma), 14165 meme kanseri (6 çalışma), 2789 endometrium kanseri (4 çalışma) yer almaktaydı. Fruktoz içeren, meyveli içecekler grubunda ise 4552 pankreas kanseri (8 çalışma), hem şekerli katı gıdaların hem de fruktoz içeren içeceklerin yer aldığı 7 çalışma (3412 pankreas kanseri hastası) yer almaktaydı.

Sayılar içerisinde sizleri boğmak istemiyorum ama kaç tane çalışmanın bu metaanalize dahil edildiğine dikkat ediniz. Bu çalışmalar bir araya getirilip incelendiğinde çıkan sonuç:

Kanser ile şeker arasındaki ilişkinin bilimsel bir kanıtı yoktur !!!

Sevgili hastalarımız, hasta yakınlarımız kanser tanısı olan bir hastaya şeker yasak değildir!

Gelelim sonuca;

  1. Kanser hastalarına şekerli gıdaların verilmesinde herhangi bir kısıtlama yapılmasının yeterli bilimsel bir kanıtı yoktur.
  2. Şekerin fazlası herkese zararlıdır. Sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde sadece kanser hastaları değil, herkes abartılı şeker tüketimi yapmamalıdır. Normal miktarlarda tüketebilirsiniz.
  3. Şunu da belirtmeden geçmemem lazım: Fazla şeker tüketimi obeziteye sebep olur. Obezite de birçok kanserin oluşmasında önemli bir faktördür. Bu bilginin yeterli bilimsel verisi vardır.

Hastalarımız için bu önemli yazıyı lütfen paylaşınız…

Bilimin doğru yolunda herkese sevgiler, selamlar…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Twitter: @dronkoloji

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...