test

Sigara Zihinsel Gerilemeye Sebep Oluyor

Sigara sadece kanser, kalp hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi ağır, kronik hastalıklara sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda zihinsel gerilemeye de sebep olmaktadır.

Londra Üniversitesi’nin 5000 kadın ve 2100 erkek ile 25 yıl boyunca düzenli olarak yapmış olduğu ve ‘Archives of General Psychiatry” dergisinin 6 Şubat 2012 tarihli sayısında yayınlandığı bir araştırma, sigara içenlerde demans benzeri semptomların 45 yaş civarında başladığını gösteriyor. Bu araştırmadan ortaya çıkan başka bir ilginç sonuç ise, sigara içen erkeklerin zihinsel fonksiyonlarındaki bozulmanın, sigara içen kadınlara göre daha fazla olduğudur.  (Bu fark, erkeklerin kadınlara göre daha fazla sigara içmesinden kaynaklanıyor.)

50 yaşındaki bir tiryakinin zihinsel fonksiyonlarındaki gerileme, 60 yaşında hiç sigara içmemiş bir kişinin zihinsel fonksiyonları ile eş değer. Daha açık bir ifadeyle 50 yaşına kadar sigara içen bir kişi, zihinsel olarak 10 yaş daha yaşlanmış oluyor  (Kaynak: Mehmet Saltuerk)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...