test

Sigaraya Yeni Yasaklar Geliyor

Sağlık Bakanlığı, sigara içiminin azaltılması amacıyla yürüttüğü kapalı mekânlarda “Dumansız Hava Sahası” kampanyasını daha da genişletiyor. Kapalı mekânlara gelen yasağın ardından sigara yasağı açık alanlara da yayılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı’nda özellikle alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro gibi yerlerin bina girişleri ile çocuk parkları, lokanta ve kahvehane gibi hizmet yerleri de dumansız hava sahası kapsamına alınacak. Ayrıca park ve yeşil alanlarda dumansız hava sahasına dahil edilecek. Tütün ve tütün mamullerinin kullanımının sağlık, ekonomik ve sosyal açıdan zararları konusunda halkın eğitilmesi, bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışması yürütülecek. Bu kapsamda ilk ve orta öğretim kurumlarına yönelik sigaraya karşı tutum oluşturma çalışmalarına ağırlık verilecek. Yükseköğretim kurumlarının müfredatlarına da tütün ve tütün ürünleri ile mücadele konusunda uyarılar konulacak.

Bu kampanyayla birlikte hastanelerde sigara bırakma poliklinikleri, danışsal tedavi gibi hizmetler kurulacak ve geliştirilecek. Bu sağlık kuruluşlarının ücretlendirilmesi ise SGK tarafından yapılacak.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...