test

Soda İçilmesinin Yaşlanmaya Etkisi Var mı? Dikkat!

American Journal of Public Health dergisinde çıkan makaleye göre, aromalı soda (gazlı içecekler) tüketimi erken yaşlanmaya sebep olmaktadır.

Daha önceleri birçok yazımda gazlı içeceklerin insan sağlığına zararlarından bahsetmiştim. Hatta aspartam içeren diyet kolaların kalp hastalıkları riskini %50 oranında artırdığına dair bir yazım toplum tarafından çok dikkat çekmişti.

Gazlı içecekler, diyet içecekler hakkında ben ve benim gibi düşünen ve yazılar yazan hekimleri haklı çıkartan bir çalışma daha yayınlandı.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yapılan çalışmaya göre her gün 20 ons (600 mililitre) aromalı soda içenlerin telomerleri kısalıyor ve bu da yaşama süresinin 4.6 yıl azalması anlamına geliyor.

Yaşlanmanın biyolojik bir belirteci olarak kabul edilen telomerler, kromozomların uç kısımlarında bulunan ve DNA proteinlerinden oluşan koruyucu başlıklardır, hücre bölünmesiyle kısalırlar.

Kalıtsal olarak uzun telomerlere sahip olan insanların daha uzun yaşadıkları, kısa olanların ise yaşlanmayla ilgili demans, kalp hastalıkları ve kanserlere daha çok yakalandıkları bilinmektedir.

Telomer uzunluğunun stres, sigara içilmesi ve radyasyonla da ilişkisi vardır.

American Journal of Public Health dergisinde yayınlanan National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) verilerine göre, 5,309 erişkin 14 yıl takip edilmiş 8 ons günlük tüketim, 1.9 yıl erken yaşlanmaya neden olurken, 20 ons günlük tüketim 4.6 yıl erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

Araştırma ekibinde bulunan Elissa Epel, çalışma hakkında şunları söylemektedir:

Bu araştırma ile şekerli soda tüketimi ile telomer kısalığı arasında yaş, ırk, gelir ve eğitim seviyesiyle alâkası olmayan ilişki ilk kez gösterilmiştir.

Buradan bir sebep-sonuç ilişkisi çıkarılması doğru değil, sadece bir birliktelikten söz edilebilir.

Düzenli olarak şekerli, aromalı soda tüketilmesi bazı hastalıkların oluşumunu sadece metabolizmayı etkileyerek değil hücresel yaşlanmayı hızlandırarak da sebep olabilir’’

Aromalı, şekerli sodalar (yani gazlı içecekler), sigara gibi telomer kısalması yaparak erken yaşlanmaya sebep olmaktadır. Size önerim, gazlı içecekleri pek tercih etmemenizdir, eğer tercih edecekseniz de çok az sıklıkta tüketmelisiniz.

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter’dan takip etmek için tıklayınız…

Kaynak:

http://time.com/3513875/soda-may-age-you-as-much-as-smoking/

http://www.science20.com/news_articles/telomere_length_links_soda_to_cell_aging_associated_in_new_study-147095

http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2014.302151

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...