TTB: Kırım Kongo Değil İş Kazası!

TTB, eline iğne batması sonucu kırım kongo hastalığından ölen doktor için “Kader değil, ihmalkarlığın kurbanı” dedi. TTB, 10 doktorun aynı sebepten öldüğünü tahmin ediyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastasına kullanılan iğneyi yanlışlıkla kendine batıran asistan doktor Mustafa Bilgiç’in dikkatsizlik değil, çalışma koşulları nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Açıklamada, asistan hekimin 33 saat aralıksız çalışma, haftada 110 saat uykusuz ve yorgun sağlık hizmeti vermek zorunda olduğuna dikkat çekildi. “Bu şekilde çalışmak zorunda kalan bir hekimin yaptığı hatalardan kendisinin sorumlu olduğu söylenebilir mi? Ama söylendi, daha önce de bu hastalığa yakalanarak ölümden dönen bir meslektaşımız için açılan tazminat davasında Sağlık Bakanlığı savunmasında olayın hekimin dikkatsizliğinden gerçekleştiğini belirtti.”

Sağlıkta Dönüşüm Programı sürecinde acil servislere başvurunun normal poliklinik başvurularından alınan yüksek katkı ve katılım paylarından ötürü çok yükseldiğini bunun da doktorların sağlıksız koşullarda çalışmasına neden olduğu belirtildi. Gelişmiş ülkelerde toplam hekime başvurular içinde acil servislere başvuru yüzde 10’un altındayken Türkiye’de yüzde 30’larda.

“KKKA’dan 10 hekim öldü”
Kötü çalışma koşullarının hekime yönelik şiddeti arttırmasının yanında sağlık çalışanlarının bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini de yükselttiği belirtildi. TTB, bugüne kadar 40’a yakın sağlık çalışanının bu hastalığa yakalandığını ve 10’a yakın sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti. Dr. Bilgiç’le aynı hastanede KKKA nedeniyle hayatını kaybeden ikinci sağlık çalışanı. Üç yıl önce de yine acil serviste çalışan hemşire Kübra Yazım, KKKA’lı bir hastanın kanlı iğnesinin eline batması sonucunda hastalanarak hayatını kaybetmişti. TTB, 10 yıldır 7 bini aşkın kişinin hastalanmasına ve 400’ü aşkın kişinin ölümüne neden olan KKKA’nın da sağlık çalışanlarına bulaşabildiğine dikkat çekerek KKKA ile temas eden sağlık çalışanlarının nasıl korunması, nasıl takip ve tedavi edilmesi gerektiğinin TTB raporunda yer aldığını belirtti.

İhmal var mı, sorumlu kim?
TTB yetkililere soruyor: Acil servislerde çalışma koşullarının düzeltilmesi için daha kaç sağlık çalışanın ölmesi gerekiyor? Asistan hekimlerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için daha kaç asistan hekimin ölmesi gerekiyor? KKKA ile ilgili veriler ne zaman kamuoyu ile paylaşılacak? TTB’nin KKKA Raporu’nda yer alan önerilere ne kadar uyuluyor? Sağlık çalışanlarının riskli temaslardan sonra hastalanmaması için yapılması gerekenler Dr. Mustafa Bilgiç olayında ne kadar yapıldı? Bu olayda ihmal var mı? Varsa bu ihmalin sorumluları kim?

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...