asd

Türk Doktora Ödül

Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Kliniği hematoloji ve onkoloji bölümü başkanı Midyatlı doçent doktor Fuat Şamen Oduncu ekibiyle “m4 Award” lösemi araştırma ödülüne layık görüldü. Bavyera Ekonomi Bakanlığı Dr. Oduncu’ya araştırmalarında kullanılmak üzere yarım milyon Euro teşvik verdi.

Dr. Fuat Şamen Oduncu ödülünü Bavyera Ekonomi Bakanlığı müsteşarı Katja Hessel’in elinden aldı. Dört yıldan beri Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Kliniği hematoloji ve onkoloji bölümü başkanlığını en genç doçent olarak sürdüren Dr. Oduncu, araştırmaları çok önemli bulunan bilim adamlarına verilen teşvikle ilgili olarak şöyle dedi:

“Anadolu’dan gelen bir işçi ailesinin çocuğu olarak böyle bir ödülle onure edilmek beni çok gururlandırdı. Tabii bunlar uzun ve çok zorlu çalışmaların sonucu. Ekip arkadaşlarım Prof. Georg Fey ve Prof. Karl-Peter Hopfner ile birlikte lösemiye neden olan hasta hücrelerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Proteinlerden ürettiğimiz yeni bir suni hücre dokusu ile vücudun lösemili hücrelerle mücadelesini destekliyoruz.”

En genç ve ilk yabancı kökenli bölüm başkanı olarak da klinik tarihine adına yazdıran Dr. Oduncu kanser ve tıp etiği konusundaki araştırmaları ve kitaplarıyla da çeşitli ödüllere layık görülmüştü. “Theodor Fontane Ödülü”, “Vinzenz Czerny Ödülü” gibi önemli uluslar arası ödülleri bulunan Mardin Midyat doğumlu Dr. Fuat Şamen Oduncu beş yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya geldi. Tıp ve felsefe okudu.

Dr. Oduncu, Türkiye ile Almanya arasında tıp alanında bir köprü olmak istediğini ve bilgisini Türkiye’ye aktarmak istediğini söyledi. Oduncu, İstanbul Tıp Fakültesi ile Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında dostluk bağları kuran “Erich-Frank Gesellschaft’ın da üyesi.

(Hürriyet Avrupa)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...