test

Türkiye’de kanser tanısı ikiye katladı!

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2004’te 118 bin 696 olan kanserli hasta sayısı yedi yılda yüzde yüzden artarak 216 bine ulaştı. Kanser vakalarının en çok görüldüğü yer Marmara Bölgesi. 2003’te 27 bin 275 kişinin kanser olduğu Marmara Bölgesi’nde bu rakam 2010 yılı verilerine göre 57 bin 294’e ulaştı. Marmara’yı sırasıyla İç Anadolu,Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip etti. Kanserin en az görüldüğü bölge ise 19 bin 72 kişi ile Doğu Anadolu. 

ERKEK SAYISI DAHA FAZLA
Türkiye’de kansere erkekler kadınlardan daha çok yakalanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2004’te kansere yakalananlardan yüzde 65’i erkek. Aralık 2010 verilerine göre, Türkiye’de kanserle yaşayan hasta sayısı yaklaşık 400 bin. Üstelik her yıl 150 bin yeni kanser vakası teşhis ediliyor. 2030’lu yıllarda yıllık teşhis edilen kanser sayısının 400 binlere kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre dünyada her yıl 12.4 milyon yeni kanser vakası görülüyor. 25 milyon kanserli hasta ve 7.6 milyon da kansere bağlı ölüm ortaya çıkıyor. Kanser vakalarının yarıdan fazlası ve ölümlerin yüzde 60’ı az gelişmiş ülkelerde meydana geliyor.

‘TARIM İLAÇLARI ETKİLİYOR’
SABAH’ın konuyla ilgili görüşüne başvurduğu İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Uzm. Dr. Yavuz Dizdar “Obezite ve alkolle ilişkisini bilemem. Sadece beslenme mi yoksa besinlerden aldığımız şeyler mi kanser yapıyor bunu sorgulamak lazım. Bizde de özellikli böbrek tümörleri artıyor. Tarım ilacı artıkları var insanların içinde artık. Hormon ilaçları da fazla denetlenemiyor. Bir ülkenin tarım ilacı kullanım miktarı ile kanser oranı paralel bir artış gösteriyor. Ülkemizde son zamanlarda en çok pankreas kanseri, böbrek tümörleri artıyor. B hücreli lenfomalarda artış var ayrıca meme kanserleri hem çoğalıyor hem de yakalananların yaşı düşüyor. Daha çok gençlerde görülüyor” dedi.

(Sabah)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...