Aile sağlığı merkezleri güvenlik krizi yaşıyor

Hekimler ve sağlık çalışanları Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ve popülist söylemlerin kurbanı haline geldi. Tüm olumsuz koşullara rağmen insanüstü bir gayretle sağlık hizmeti vermeye çalışan hekim ve sağlık çalışanları dayak yiyor, hakarete uğruyor, mesleki bilgileri sorgulanıyor.

Her ne kadar hakaret, itişip kakışma hekimlerin günlük meslek rutinleri haline dönüşse de şiddetin dozu her geçen gün tırmanıyor.

Diğer tüm alanlarda olduğu gibi Aile Sağlığı Merkezleri’nde de şiddet gözle görülür bir biçimde arttı. Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan hekimlerin, mesleğin gereklerini değil hastanın isteklerini yapacakları şeklindeki kışkırtıcı söylemleri şiddeti doğuruyor.

Bu çerçevede, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Hasan Oğan ve Dr. Fethi Bozçalı Eyüp 4 No’lu ASM’de görev yapan hekim ve hemşireleri ziyaret ettiler.

Sanal Aile Sağlığı Merkezlerinden biri olan Eyüp 4 Nolu ASM’de görev yapan Dr. Fuat Bozer neredeyse her gün yaşanan şiddet olaylarını heyetle paylaştı. İstanbul Tabip Odası’na yaptığı başvuru üzerine Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin sorunlarına duyarlı davranmasından dolayı memnuniyetini belirten Dr. Bozer,bu şiddet olaylarına ilişkin çözüm önerilerini içeren bir yazılı belgeyi heyete sunmasının yanı sıra doktorların hasta seçme hakkının olması gerektiğini belirtti.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören böyle bir ortamda hekimlik mesleğinin layıkıyla yerine getirilmesinin imkânsız olduğunu belirterek ciddi bir güvenlik zafiyetinin olduğunu ifade etti. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fethi Bozçalı ise bakanlık tarafından kışkırtılmış sağlık hizmetleri hekim hasta ilişkisini kökten zedelediğinin altını çizdi. Dr. Bozçalı ayrıca bu hale gelmiş bir sağlık sisteminde her bir ASM için masrafları devlet tarafından karşılanmak kaydıyla bir güvenlik personeli olması gerektiğini söyledi.

Eyüp 4 Nolu ASM ziyareti öncesi, heyet adına aynı bölgedeki Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezine de ziyaret eden Dr. Fethi Bozçalı, Nişanca ASM’de çalışan hekim ve hemşirelerle çalışma koşulları hakkında görüşme gerçekleştirdi

(Hekimedya)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...