Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

4 Mart 2022

Ameliyata uygun küçük hücreli dışı akciğer kanseri (Evre IB, II ve IIIA) ameliyat öncesi (neoadjuvan) tedavisinde immünoterapi ajanı olan Opdivo (Nivolumab)’nun platin bazlı kemoterapi rejimi ile birlikte kullanılması  FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafınca onaylandı. Bu onay Checkmate 816 çalışması sonucunda verildi.

8 Şubat 2022

Akciğer kanseri tedavisinde kullandığımız immünoterapi ajanlarında Nivolumab (Opdivo), ülkemizde SGK tarafından ödeme listesine alındı. 
Resmi Gazete’de yayınlanan geri ödeme koşulu: ECOG performans skoru 0-1 olan, bilinen EGFR, ALK, ROS mutasyonu ve/veya semptomatik beyin metastazı olmayan, daha önce en az bir basamak kemoterapi tedavisi almış ve sonrasında hastalığı ilerlemiş olan lokal ileri veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan hastaların tedavisinde tek ajan olarak kullanılabilir.
Hastalarımızın tedavisi için önemli bir gelişmedir. Umarım diğer immünoterapi ajanlarını da ülkemizde hastalarımızın yararına kullanabiliriz.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,880TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...