test

Akciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

10 Kasım 2022

İmmünoterapi, birçok kanserin tedavisinde seçenekler arasına girmiş bir tedavi yaklaşımıdır. Özellikle akciğer kanserinin erken ve ileri evrelerinde sıkça kullanılmaktadır. Tek başına kullanıldığı gibi iki immünoterapi ajanı bir arada veya kemoterapi ile kombine şekilde de kullanılabilmektedir. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), EGFR veya ALK mutasyonu saptanmayan, metastatik küçük hücreli dışı akciğer karsinomu tedavisinde iki immünoterapi ajanı olan Tremelimumab (Imjudo, AstraZeneca Pharmaceuticals) ile Durvalumab (Imfinzi, AstraZeneca Pharmaceuticals)’ın platin bazlı kemoterapi ile birlikte kullanımına onay verdi. Bu onay, POSEIDON çalışmasındaki olumlu veriler doğrultusunda verilmiştir. 

14 Aralık 2022

İleri evre ve metastatik akciğer kanseri tedavisini planlarken artık günümüzde gen testleri yapmaktayız. Gen testlerinde bazı genlerde mutasyon saptanmakta ve o mutasyona yönelik akıllı ilaçlar adı verdiğimiz ajanlar bulunmaktadır. Akciğer kanserinde baktığımız mutasyonlardan biri KRAS mutasyonudur. Yeni gelişme de bu mutasyon varlığında verilebilecek yeni bir ilacın onayıdır. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), önceden en az bir kez sistemik tedavi almış, KRAS G12C mutasyonlu ileri evre veya metastatik (vücuda yayılmış) evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri için Adagrasib’e (Krazati, Mirati Therapeutics) onay verdi

21 Eylül 2022

Son dönemde gen değişikliklerine yönelik tedaviler hızla artmaktadır. Bu alanda gelişmelerden biri de RET geninde saptanmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), RET gen füzyonu saptanmış, lokal ileri veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde Selpercatinib (Retevmo) kullanımını onayladı. 

11 Ağustos 2022

Akciğer kanserinde saptanan mutasyonlardan biri HER2 mutasyonudur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), HER2 mutasyonu bulunan ameliyata uygun olmayan veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde Trastuzumab Deruxtecan (Enhertu) kullanımına onay verdi. Bu onay, DESTINY-Lung02 çalışmasındaki etkin verilere dayanmaktadır. 

10 Ağustos 2022

Akciğer kanserinde saptanan bir diğer mutasyon da MET mutasyonudur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), MET exon 14 mutasyonu saptanan metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında Capmatinib (Tabrecta) adlı ilacın kullanımına onay verdi. Bu onay, GEOMETRY mono-1 çalışmasındaki verilere dayanmaktadır. 

8 Kasım 2022

Günümüzde akciğer kanseri tedavisinde immünoterapiyi kullanmaktayız. İmmünoterapi alanında bir ajan daha onaylandı. EGFR, ALK, ROS1 mutasyonu olmayan ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde platin bazlı kemoterapi ile birlikte PD-1 inhibitörü olan Cemiplimab (Libtayo)’ın kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafınca onaylandı. 

4 Mart 2022

Ameliyata uygun küçük hücreli dışı akciğer kanseri (Evre IB, II ve IIIA) ameliyat öncesi (neoadjuvan) tedavisinde immünoterapi ajanı olan Opdivo (Nivolumab)’nun platin bazlı kemoterapi rejimi ile birlikte kullanılması  FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafınca onaylandı. Bu onay Checkmate 816 çalışması sonucunda verildi.

8 Şubat 2022

Akciğer kanseri tedavisinde kullandığımız immünoterapi ajanlarında Nivolumab (Opdivo), ülkemizde SGK tarafından ödeme listesine alındı. 
Resmi Gazete’de yayınlanan geri ödeme koşulu: ECOG performans skoru 0-1 olan, bilinen EGFR, ALK, ROS mutasyonu ve/veya semptomatik beyin metastazı olmayan, daha önce en az bir basamak kemoterapi tedavisi almış ve sonrasında hastalığı ilerlemiş olan lokal ileri veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan hastaların tedavisinde tek ajan olarak kullanılabilir.
Hastalarımızın tedavisi için önemli bir gelişmedir. Umarım diğer immünoterapi ajanlarını da ülkemizde hastalarımızın yararına kullanabiliriz.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...