Prostat Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

5 Ağustos 2022

Prostat kanseri tedavisinde sıkça uygulanan tedavi yaklaşımı hormonal tedavidir. Testosteron düzeyini baskılayan veya reseptöre bağlanmasını engelleyen tedavi yaklaşımları mevcuttur. Bu alanda kullanıma giren yeni nesil ilaçlardan biri Darolutamid’tir. Daha önce hormona dirençli dönemde kullanımı onaylanmıştı. 5 Ağustos 2022’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), metastatik hormona duyarlı prostat kanseri tanısı olan hastalarda dosetaksel kemoterapisi ile birlikte Darolutamid (Nubeqa) kullanımını onayladı. Bu onay, ARASENS çalışmasındaki verilere dayanmaktadır. 

23 Mart 2022

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), prostat spesifik membran antijeni (PSMA) pozitif, vücuda yayılmış (metastatik) prostat kanseri tanısı olan kişilerde Pluvicto (Lutesyum 177 tedavisi) tedavisini onayladı. Daha önce hormonal tedavi ve kemoterapi almış, hastalığında ilerleme saptanmış, hormon dirençli metastatik prostat kanserinde bu tedavinin etkinliği kanıtlanmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...