test

Akdeniz Diyeti Meme Kanserinden Korur mu?

Akdeniz diyeti bir çok hastalıkların gelişmesini azalttığı, sağlıklı bir beslenme şekli olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir.

 

Akdeniz diyeti, kalp hastalıklarından sonra kansere karşı koruyan bir beslenme tarzı mı?

Sağlığınız için yararlı besinlerin mutlaka doğru bilimsel bir verisi olmalı diye düşünmekteyim. Hemen bu soruyu bilimsel bir veriyle cevaplayayım.

Eylül 2015 JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan çalışma bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamaktadır.

Çalışmaya kardiyovasküler hastalık riski yüksek, 60-80 yaş arası, 4282 kadın alınmış. Bu kişiler ekstra zeytinyağı ile zenginleştirilmiş akdeniz diyeti, karışık kuruyemiş eklenmiş akdeniz diyeti ve az yağlı diyet (kontrol grubu) olarak 3 gruba ayrılmış ve çalışmaya alınan kişiler ortalama 4.8 yıl takip edilmiş.

Kontrol grubu ile karşılaştırılan ekstra zeytinyağı ile zenginleştirilmiş akdeniz diyetinin meme kanseri gelişimini %68 oranında azalttığı saptanmıştır.

Bu çalışma bazı haberlerde sizlere yanlış aktarılmıştır. Çalışmaya dikkat edecek olursanız zeytin yağı ile zenginleştirilmiş akdeniz diyeti kanseri önlemede faydalıdır. Beslenmeye dikkat etmeyip sadece zeytinyağına odaklanmak doğru bir yaklaşım değildir.

Akdeniz diyeti nedir?

Liften zengin, vitamin ve mineral kaynağının bol olduğu, ayrıca sebze ve meyvelerin bol tüketildiği bir beslenme şeklidir. Aynı zamanda kuru baklagiller ve ekmek çeşitleriyle birlikte, zeytin yağı ve bol balık tüketiminin de gerçekleştiği bir beslenme alışkanlığıdır. Akdeniz diyetinde kırmızı etin az tüketilmesi, daha çok balık eti tüketilmesi yer almaktadır. Ekmek olarak tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği önerilmektedir. Sebze ve meyve, daha çok mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Sevgilerimle…

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

Twitter: @dronkoloji

Facebook: onkolojidoktoru 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...