Meme Kanseri Tarama Yaşı Değişti!

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir ve 8 kadından birinde bu kanseri görmekteyiz.  Biz hekimlerin en büyük isteği de kanserin erken tanı almasıdır. Erken tanındığı zaman tedavi yaklaşımları, süreç ve yaşam kalitesi daha iyi olmaktadır.

Meme kanserinin taramasında mamografi ve meme muayenesi önerilmektedir. Mutlaka her kadının mamografi yaptırması ve meme muayenesi yapması, yaptırması gerekmektedir.

Peki mamografi hangi yaşta başlamalıdır?

Amerikan Kanser Cemiyeti (American Cancer Society, ACS), 2003’de yayınladığı kılavuza göre 40 yaşında mamografi taramasının başlanmasını ve yılda bir kez yapılmasını önermekteydi.

Meme kanseri taramasında çekilen mamografi ile ilgili Amerikan Kanser Cemiyeti tarafından yeni bir öneri yayınlandı. Ekim 2015 JAMA dergisinde meme kanseri görüntülemesiyle alakalı yayınlanan yeni kılavuzda mamografi çekilmesi için başlama yaşının 45 olması önerildi. ACS tarafından 45-54 yaşları arası yıllık mamografi, 55 ve üstü yaşlar için de iki yılda bir mamografi yapılması önerilmektedir.

Peki mamografi yaşam boyu devam ettirilmeli mi?

55 yaş ve üstü kadınlarda iki yılda bir önerilen mamografi tarama programı, 10 yıldan az yaşam beklentisi olan kadınlarda sonlandırılması gerektiği belirtilmektedir.

Yayınlanan önerilerde dikkat çekici bir ayrıntı da klinik meme muayenesi verilerinin yeterli olmamasıdır. 45 yaşından sonra kadınlarda yapılan mamografinin, meme muayenesinden daha değerli olduğu belirtilmektedir.

Bu veriler bazı çalışmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bence önemli olan toplumlara has meme kanseri özelliklerinin ortaya konması ve o topluma özel tarama programlarının uygulanmasıdır. Demin bahsettiğim kılavuzda meme kanserinin 40 yaş altında nadir görüldüğü belirtilmektedir, ama ülkemizde 40 yaş altında hastalarımız da az değildir.

Sonuç olarak, yaş hiç önemli olmamakla birlikte her kadının meme kanseri konusunda bilinçlenmesi, tarama testlerini yaptırması gerekmektedir.

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Twitter: @dronkoloji 

Kaynak: JAMA October 20, 2015, New Guidelines for Breast Cancer Screening in US Women

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...