Aşırı Kilolu Olmak Beyin Tümörü Riskini Artırıyor mu?

Kilo artışının birçok kanserle ilişkisi ortaya konmuştur. Kilo artışı, kanser gelişme riskini artırmaktadır. Peki, aşırı kilolu olmak beyin tümörü riskini artırıyor mu?

Bu konu ile alakalı Amerika Nöroloji Akademisi dergisinde bir metaanaliz yayınlandı. Bu metaanalize göre aşırı kilolu veya obez olmanın meningioma riskini artırdığı gösterildi.

Meta-analizde vücut kütle indeksi (VKİ), fiziksel aktivite ve beyin tümörüyle ilişkin mevcut tüm araştırmalar incelendi. 2.982 meningioma vakası ve 3.057 glioma vakasını içeren toplam 12 VKİ çalışması ve 6 fiziksel aktivite çalışması analiz edildi.

Analizde normal vücut ağırlığına sahip kişilerle karşılaştırıldığında, beyin tümörü gelişme olasılığının aşırı kilolu bireylerde % 21, obezlerde ise % 54 daha fazla olduğu saptandı.

Yüksek düzeyde fiziksel aktivite beyin tümörü riskinde orta düzeyde bir azalmayla ile ilişkilendirildi.  Fiziksel aktivite düzeyi en yüksek olanlarda beyin tümörü bulunma olasılığı fiziksel aktivite düzeyi en düşük olanlara kıyasla % 27 daha azdı.

Bu çalışma da bize gösterdi ki, kilo artışı, beyin tümörlerinin gelişiminde önemli bir risk faktörüdür.

Peki konusu gelmişken kilo artışı başka hangi kanserlerin gelişimini artırıyor:

  • Yemek borusu (özefagus) kanseri
  • Pankreas kanseri
  • Kolon kanseri
  • Böbrek kanseri
  • Tiroid kanseri
  • Kan ve lenf bezi kanserleri (lösemi ve lenfoma)
  • Cilt kanseri (melanom)
  • Meme kanseri
  • Safra kesesi kanseri

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitenin önemi her ortamda vurgulanmaktadır. Kilo artışı, sadece kanser değil, kalp hastalıkları ve şeker (diyabet) hastalığının görülme oranlarını artırmaktadır. Bu sebeple yaşamımızda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, boyumuza göre uygun kiloda olmamız ve fiziksel aktiviteyi unutmamak olmalıdır! Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

 

Uzm.Dr.Erdinç Nayır

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

Twitter: @dronkoloji

Kaynak:

1)    T. Niedermaier, G. Behrens, D. Schmid, I. Schlecht, B. Fischer, M. F. Leitzmann. Body mass index, physical activity, and risk of adult meningioma and glioma: A meta-analysis. Neurology, 2015

2)    K.Basen, M.Chang. Obesity and Cancer Risk: Recent Review and Evidence. Curr Oncol Rep. 2011 Feb; 13(1): 71–76.

 

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...