Antibiyotik Kullanımında Artış!

İngiltere’de 12 yıl içinde soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımının %40 oranında arttığı ortaya çıktı.

Antibiyotiklerin sıradan öksürük ve soğuk algınlığında hiç bir etkisi yok. Antibiyotiklerin boğaz ağrılarının sadece %10’unda etkili olduğu belirtiliyor. Hükümet bu nedenle aile hekimlerinin hastalara daha az antibiyotik yazması için çaba harcıyor.

Londra Üniversitesi ve Kamu Sağlığı Enstitüsü’nün araştırması kapsamında 1990-2011 yılları arasında 500 aile hekimliği kliniğindeki kayıtlar incelendi. Araştırmacılara göre, 1999’da soğuk algınlığı ve öksürük şikayetleriyle doktora giden hastalara antibiyotik yazılma oranı %36 idi.  Ancak bu oran 2011’de %51’e yükseldi. Bu, yüzde 40’lık bir artışa karşılık geliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçen ay antibiyotiklere karşı direnç tehlikesinin giderek arttığına dikkat çekerek, harekete geçilmemesi halinde, “dünyanın tıpta yeniden karanlık çağlara dönebileceği” uyarısında bulunmuştu.

Sağlık Bakanlığı soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve basit öksürük vakaları için antibiyotik yazılmamasına ilişkin ilk tavsiyesini 1998’de yayımlamıştı. Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden Prof. Jeremy Hawker, “Hiç bir öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının antibiyotik gerektirmediğini söylemek doğru değil, araştırmamız, antibiyotik yazılması konusunda daha dikkatli olunması gerektiğine işaret ediyor. BBC

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...