test

Parasetamol Sandığımız Kadar Güvenli mi?

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar sırt ağrısından şikayetçi olan 1650 kişi üzerinde yaptıkları deneylerde Parasetamol kullanımının sırt ağrısının geçmesinde kayda değer bir etkisinin olmadığını ortaya çıkarttı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Chrstopher Williams konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Elde ettiğimiz sonuçlar tüm dünyadan doktorların sırt ağrısı tedavisinde parasetamole güvenmekten vazgeçmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

California Üniversitesi’nden araştırmacıların 1996-2002 yılları arasında doğan 64 bin  çocuk ve anneleri üzerinde yaptığı bir araştırma ise “Hamilelik sırasına parasetamol alan kadınların çocuklarının ADHD hastalığına yakalanma olasılığının önemli oranda arttığını” gösterdi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Beate Ritz konu ile ilgili olarak İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Hamile kadınlar biraz ateş ve baş ağrısı için parasetamol almadan önce iki kez düşünmeli” dedi.

Bu arada İngiltere sağlık ve bakım standartları enstitüsü NICE bir genelge yayınlayarak yüksek dozda ve uzun süreli parasetamol kullanımı ile kalp rahatsızlıkları arasında bir bağlantı tespit edildiğini söyledi ve İngiliz doktorları hastalarının bu ilacı uzun süre kullanmalarına izin vermemeleri konusunda uyardı. (Kaynak: Hürriyet)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...