Çayda Şeker Kullanımı, Çocuklarda Obezitenin Önemli Nedeni

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yaptırılan, 11-14 yaş aralığındaki 3 bin 28 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Çocukların evde, okulda ve ev dışındaki beslenme alışkanlıklarının incelendiği araştırmada, çaydaki şekerden gazlı içecek tüketimine, kahvaltı alışkanlıklarından fiziksel aktivite düzeylerine kadar çeşitli konuların obeziteyle ilişkisi araştırıldı. Araştırmada, 11- 14 yaş aralığındaki çocukların yüzde 82’si çaya şeker kattığı belirtilirken, yüzde 26.9’u ise kola ve gazoz gibi gazlı içecek tükettiği ifade ediliyor.

Çocukların beden kitle endekslerine bakıldığında ise yaygın kanının aksine gazlı içecek tüketenlerde şişmanlık oranı çok daha düşükken, çayda şeker kullananlarda bu oranın daha fazla çıktığı görülüyor.

 

11-14 yaş aralığında obezite oranı düşük

Çalışmaya katılan çocukların beden kitle indeksleri (BKİ)’ne bakıldığında yüzde 89.7’si normal, yüzde 5,22’si hafif kilolu, yüzde 5,09’unun şişman olduğu tespit edildi. Bu da ergenlik çağına adım atan 11-14 yaş aralığındaki çocuklarda obezite oranının düşük olduğunu gösteriyor. Çalışmada ayrıca ev dışı yemek tüketim oranının çocuklarda düşük olduğu görülürken, sanılanın aksine, haftalık ve aylık periyodlarda tost, hamburger, gazlı içecek tüketen çocukların yüzde 89 değerinde normal beden kitle endeksine sahip olduğu anlaşılıyor.

 

Çocukların yüzde 46’sı spor yapmıyor

Ankara’da 3 bin 28 öğrencinin katıldığı araştırmada çocukların fiziksel aktivite yapma alışkanlıkları da incelendi. Çalışmaya katılan 11-14 yaş grubundaki çocukların yüzde 54,14 ‘ünün herhangi bir spor ile uğraştıkları sonucu elde edildi. Spor tercihleri içerisinde ise yüzde 28,32 ile yürüyüş ve yüzde 26,38 ile yüzme başta geliyor  (Kaynak: Bilinçli Sağlık Platformu)

İLGİLİ YAZILAR

10,259BeğenenlerBeğen
11,061TakipçilerTakip Et
8,931TakipçilerTakip Et

TUS’da Başarının Yol Haritası

Hayatta attığın her adım sana özel olmalı Sen gülmelisin hayatına Sen tutmalısın yüreğinde geleceğini Hüzün de neymiş , ne işe yarar ki? Ben yapamam diyerek, ne kadar adım...